Իրանն ու «Հեզբոլլահը» առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում կարող են հարձակվել Իսրայելի վրա. Բլինքեն
Բլինքենը հայտարարել է, որ Իրանն ու «Հեզբոլլահը» առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում կարող են հարձակվել Իսրայելի վրա։
ԱՄՆ պետքարտուղարը «Մեծ յոթնյակի» երկրների իր գործընկերներին ասել է, որ Իրանի և «Հեզբոլլահի» հարձակումն Իսրայելի վրա կարող է սկսվել արդեն երկուշաբթի։
Բլինքենն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն կարծում է, որ Իրանն ու «Հեզբոլլահը» վրեժխնդիր կլինեն․
«ԱՄՆ-ն չգիտի հարձակումների մեկնարկի ճշգրիտ ժամանակը, բայց դրանք կարող են սկսվել արդեն առաջիկա 24-48 ժամվա ընթացքում, այսինքն՝ արդեն երկուշաբթի», - ասել է Բլինքենը:
Բայց, ի տարբերություն ապրիլի 13-ին Իսրայելի վրա իրանական հարձակման, երբ Իրանը Իսրայելի ուղղությամբ արձակեց մոտ 350 հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ, իսկ Իսրայելը, ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները համատեղ ջանքերով որսացին դրանց մեծ մասը, Բլինքենն ասել է, որ դեռ պարզ չէ, թե ինչ ձևով կիրականացվի հարձակումը։

Iran and Hezbollah may attack Israel in the next 24 hours. Blinken
The US Secretary of State told his colleagues from the "Great Seven" countries that the attack on Israel by Iran and "Hezbollah" could begin as early as Monday.
Blinken emphasized that the US believes that Iran and Hezbollah will take revenge.
"The US doesn't know the exact time the attacks will start, but they could start already within the next 24-48 hours, that is, as early as Monday," Blinken said.
But unlike the April 13 Iranian attack on Israel, when Iran launched about 350 attack drones and missiles at Israel and Israel, the United States and its allies intercepted most of them in a joint effort; Blinken said it was still straightforward, not how the attack will be carried out.