ԱՄՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը
ԱՄՆ-ն ողջունել է Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը երկար ժամանակ փակված սահմանին՝ հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունները անվանելով «Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման դրական քայլ»:
«Մենք ողջունում ենք այս հանդիպումը։ Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը դիտարկում է որպես դրական քայլ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում», - այս մասին թուրքական Anadolu գործակալությանը հայտնել է Պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակը:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են զգալի առաջընթաց գրանցել խաղաղության համաձայնագրի կնքման հարցում, և մենք վճռական ենք աջակցելու այդ գործընթացին։ Եկել է խաղաղության ժամանակը»,- հավելել է մամուլի խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչները՝ Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը և Թուրքիայի դեսպան Սերդար Քըլըչը երեքշաբթի հանդիպել են ընդհանուր սահմանին։

The USA welcomed the meeting of the special representatives of Turkey and Armenia
The United States welcomed the meeting of Turkey's and Armenia's special representatives on the long-closed border, calling the negotiations for settling relations "a positive step towards establishing peace and stability in the South Caucasus."
"We welcome this meeting. The United States views the settlement of relations between Turkey and Armenia as a positive step in establishing peace and stability in the South Caucasus," the State Department spokesperson told Turkish Anadolu Agency.
"Armenia and Azerbaijan continue to make significant progress in concluding a peace agreement, and we are determined to support that process. The time for peace has come," the spokesperson added.
It should be noted that the special representatives of Armenia and Turkey, the Deputy Speaker of the Armenian Parliament, Ruben Rubinyan, and the Turkish Ambassador, Serdar Kilic, met on Tuesday at the common border.