Զանգեզուրի ճանապարհը վնասկար է Հայաստանի համար. Խամենեի
Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեի ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։ Հանդիպմանը Իրանի հոգևոր առաջնորդը շնորհակալություն է հայտնել Փաշինյանին Իրանի նախագահի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու, ինչպես նաև նահատակ Ռաիսիի հուղարկավորության արարողությանը ներկա գտնվելու համար։  Խամենեին նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Զանգեզուրի երթուղին համարում է վնասակար Հայաստանի համար և շարունակում է պնդել իր այդ մոտեցումը։
Այաթոլլահ Խամենեին ընդգծել է, որ օտարերկրացիները չպետք է սահմանափակումներ ստեղծեն  իրենց հարևան երկրների հետ հարաբերություններում։
Փաշինյանն իր հերթին Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններն անվանել է ռազմավարական, գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնման ու դիվերսիֆիկացիայի կապակցությամբ և գնահատել այս գործընթացի շարունակականությունը։ Փաշինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում ոչ մի անդրտարածաշրջանային երթուղի իր երկրի ներսում։

Zangezur Road is harmful to Armenia. Khamenei
Iran's spiritual leader Ali Khamenei met with RA Prime Minister Nikol Pashinyan in Tehran. At the meeting, Khamenei thanked Pashinyan for participating in the Iranian president's inauguration ceremony and attending the funeral ceremony of martyr Raisi. Khamenei noted that the Islamic Republic of Iran considers the Zangezur route harmful to Armenia and continues to insist on this approach.
Ayatollah Khamenei emphasized that foreigners should not create restrictions on their relations with neighboring countries.
Pashinyan, in turn, called the relations between Iran and Armenia strategic, expressed his satisfaction with their expansion and diversification, and assessed the continuity of this process. Pashinyan also noted that Armenia has repeatedly stated that it does not accept any trans-regional route within its country.