Բլինքեն. ԱՄՆ-ն համագործակցում է Ասիայի և Եվրոպայի երկրների հետ
Միացյալ Նահանգները համագործակցության ցանց է մշակում Եվրոպայի և Ասիայի երկրների հետ, քանի որ այդ տարածաշրջանների անվտանգությունն անբաժանելի է համարում, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ընդլայնում է գործընկերությունների ցանցն ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ առկա է դաշինք  Ճապոնիայի հետ, որն ամրապնդում է տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս դաշնակիցների ու գործընկերների ավելի ու ավելի ինտեգրված հարաբերությունները, գործընկերների ցանցը, մասնավորապես՝ կապելով Եվրոպան և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը։
Կիրակի օրը Տոկիոյում կայացավ ճապոնա-ամերիկյան հանդիպումը «2+2» ձևաչափով, որից հետո կողմերը հայտարարեցին Ճապոնիայում տեղակայված ամերիկյան ուժերի միասնական հրամանատարություն ստեղծելու ծրագրերի մասին։

Blinken: The US cooperates with countries in Asia and Europe
US Secretary of State Anthony Blinken said the United States is developing a network of cooperation with European and Asian countries because it considers the security of these regions inseparable.
According to him, the US is expanding its network of partnerships worldwide, including its existing alliance with Japan. This strengthens the increasingly integrated relations of allies and partners in the region and beyond, the network of partners, in particular, connecting Europe and the Indo-Pacific region.
On Sunday, the Japanese-American meeting was held in Tokyo in the "2+2" format. After that, the parties announced plans to create a joint command of the American forces stationed in Japan.