«Ցանկանում ենք՝ Հայաստանը դիվերսիֆիկացնի հարաբերությունները». Յուրի Քիմ
ԱՄՆ դեսպան, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և եվրոպական հարցերով օգնականի առաջին տեղակալ Յուրի Քիմը որպես խոսնակ հանդես գալով «ԱՄՆ-ի դերը Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային նոր կարգի հաստատման գործում» քննարկմանը խոսել է Հայաստան-ԱՄՆ և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից։
Քննարկմանը մասնակցել են ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի առաջին տեղակալ Յուրի Քիմը, Հայաստանում և Ուկրաինայում նախկին դեսպան ու Քարնեգի ծրագրի Ռուսաստանի եւ Եվրասիայի գծով ավագ փորձագետ Մարի Յովանովիչը, Քարնեգի համալսարանի Եվրոպական ծրագրի տնօրեն, Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությունում (ԵԱՀԿ) ԱՄՆ նախկին դեսպանը Դեն Բաերը։
Քիմը, մասնավորապես, ասել է. «Հայաստանը  այլընտրանքներ է փնտրում։ Դա չի նշանակում, որ նրա հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ վատանում են։ Մենք շատ ենք ցանկանում հնարավորինս մեծ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված իր հարաբերությունների դիվերսիֆիկացմանը, նրա անվտանգության ամրապնդմանը, տնտեսական բարգավաճմանը և իր հակառակորդի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրմանը»։ Մինչ Վաշինգտոնը փորձում է կապեր հաստատել Բաքվի և Երևանի միջև, որպեսզի նրանց հակի խաղաղության համաձայնագրին,այն նաև դիտարկում է «այլ տարբերակներ» ասել է Քիմը՝ նկատի ունենալով USAID-ի օգնությունը Հայաստանին:
«Ընթացիկ ֆինանսական տարում դա մոտ 77 միլիոն է, ինչը գրեթե երկու անգամ ավելի է, քան ընդամենը երկու տարի առաջ։  Այդ միջոցները կուղղվեն Հայաստանի կայունությանն այնպիսի հարցերում, ինչպիսիք են կլիման և պարենային անվտանգությունը և Հայաստանը մեկուսացումից հանելը», - ասել է Քիմը։

"We want Armenia to diversify relations." Yuri Kim
U.S. Ambassador, First Deputy Assistant to the U.S. Secretary of State for Europe and European Affairs Yuri Kim spoke about the Armenia-USA and Armenia-Azerbaijan relations at the discussion "The role of the U.S. in the establishment of a new regional order in the South Caucasus."
First Deputy Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia Yuri Kim, former ambassador to Armenia and Ukraine and senior expert on Russia and Eurasia of the Carnegie Program Marie Yovanovitch, director of the European Program of Carnegie University, former U.S. Ambassador to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Dan participated in the discussion. Baer.
Kim, in particular, said: "Armenia is looking for alternatives. This does not mean that his relations with Russia are deteriorating. We are very eager to provide as much support as possible to Armenia's efforts to diversify its relations, strengthen its security economic prosperity, and sign a peace treaty with its adversary." While Washington is trying to build ties between Baku and Yerevan to sway them to a peace deal, it is also considering "other options," Kim said, referring to USAID aid to Armenia.
"In the current financial year, it is about 77 million, almost double what was just two years ago. Those funds will be directed to Armenia's stability in such issues as climate and food security and lifting Armenia out of isolation," said Kim.