Թրամփի նախընտրական շտաբը մայիսից է պատրաստվել Բայդենի ընտրապայքարից դուրս գալուն
Դեռ մայիսին ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական շտաբը սկսել է նախապատրաստվել երկրի ներկայիս ղեկավար Ջո Բայդենի՝ նախագահական մրցապայքարից դուրս գալուն։ Այդ մասին հայտնում է «Politico» թերթը՝ վկայակոչելով Թրամփի թիմի անդամների պատրաստած փաստաթուղթը։ Թրամփի նախընտրական շտաբի աշխատակիցը 11 էջանոց փաստաթուղթ էր ուղարկել «Գաղտնի նախագիծ» վերնագրով դեռ մայիսին, հեռուստաբանավեճերից մեկ ամիս առաջ, որոնք աղետալի եղան Բայդենի համար։ Այն նախանշել է հավանական սցենարներ, որոնցում Բայդենի կուսակիցներն առաջադրում են մեկ այլ դեմոկրատ՝ որպես իրենց նախագահի թեկնածու: Տեքստում, մասնավորապես, խոսվում էր նախընտրական մրցապայքարից Բայդենի հնարավոր դուրս գալու մասին։
Թրամփի մեկ այլ նախընտրական փաստաթուղթ՝ թվագրված մայիսի 27-ով, վերանայում էր մամուլի հոդվածները, որոնք նաև առաջարկում էին այլընտրանքային դեմոկրատ թեկնածու: Այնտեղ նշված է հավանական թեկնածուների անունները, այդ թվում՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարրիսը:

Trump's election headquarters has been preparing for Biden's withdrawal from the election campaign since May
Back in May, former US President Donald Trump's re-election campaign began preparing for the current leader of the country, Joe Biden, to withdraw from the presidential race. This was reported by "Politico" newspaper, citing a document prepared by members of Trump's team. Trump's campaign staff sent an 11-page document titled "Secret Project" in May, a month before the televised debates, which proved disastrous for Biden. It outlined scenarios in which Biden's mates nominate another Democrat as their presidential nominee. In particular, the text talked about Biden's possible withdrawal from the pre-election competition.
Another Trump campaign document, dated May 27, reviewed press articles that also suggested an alternative Democratic candidate. It lists the names of potential candidates, including US Vice President Kamala Harris.