Ովքե՞ր կարող են լինել Հարիսի մրցակիցները նախագահական թեկնածուի մրցավազքում
ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը դեմոկրատների նախագահի թեկնածուի միակ տարբերակը չէ: Նախօրեին ԱՄՆ գործող նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր ընտրապայքարից դուրս գալու և իր թեկնածությունը հանելու մասին և աջակցել իր փոխնախագահ Հարիսին։ Այժմ Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը պետք է որոշի, թե ով է հանդես գալու Դոնալդ Թրամփի դեմ։
▪️Գլխավոր թեկնածուն Հարիսն է, որը արդեն հաստատել է, որ պատրաստ է մասնակցել նախագահական ընտրություններին։ Ինքը՝ Բայդենը, նշել է, որ աջակցում է նրան, և Քլինթոնի ամուսինները նույնպես հայտարարությունն են արել։ Դեմոկրատներն ասում են, որ շատ ընտրողներ կարող են հրապուրվել Հարիսով, քանի որ նա կին է և էթնիկ փոքրամասնության անդամ:
▪️Հարրիսին աջակցել է Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը, ով մինչև այդ պահը համարվում էր նախագահական մրցավազքին մասնակցելու հիմնական թեկնածուներից մեկը։
▪️Դեմոկրատական ​​կուսակցությունից առաջադրվելու հավանական հավակնորդը Փենսիլվանիայի նահանգապետ Ջոշ Շապիրոն է։ Այնուամենայնիվ, նա այնքան էլ հայտնի չէ իր նահանգից դուրս։
▪️Պայքարին կարող է միանալ նաև Միչիգանի նահանգապետ Գրեթհեն Ուիթմերը։ Ուիթմերն արդեն համարվում է ԱՄՆ նախագահի հավանական թեկնածու՝ 2022թ. Միչիգանի նահանգապետի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո։ Այդուհանդերձ, նա ինքն էլ այն ժամանակ հայտարարել էր, որ մտադիր է ամբողջ ժամկետով ծառայել որպես նահանգապետ։
▪️Իլինոյի նահանգապետ Ջեյ Բի Պրիցկերը Դոնալդ Թրամփի «դեմոկրատ» տեսակն է: Նրան է պատկանում «Hyatt» հյուրանոցների ցանցը, ուստի կարող է ինքնուրույն ֆինանսավորել իր նախընտրական քարոզարշավը։ Միաժամանակ, նա հայտնի է ԱՄՆ-ում։
▪️Իդեալական դեմոկրատ թեկնածու կարող է  լինել նախկին առաջին տիկին Միշել Օբաման։ Շատ վերլուծաբաններ նրան անվանում են «Թրամփի մղձավանջ», և հարցումները ցույց են տալիս, որ նա առաջ է հանրապետականների թեկնածուից: Այնուամենայնիվ, Օբաման երբեք չի զբաղվել ռեալ քաղաքականությամբ։ Նա արդեն հայտարարել է, որ մտադիր չէ առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, սակայն նրա կողմնակիցները դեռ հույսը չեն կորցրել։

Who could be Harris' rivals in the presidential race?
US Vice President Kamala Harris is not the only option for the Democratic presidential candidate. Yesterday, the current US president, Joe Biden, announced his withdrawal from the election campaign and his candidacy and supported his vice president, Harris. The Democratic Party has to decide who will stand against Donald Trump.
▪️ The leading candidate is Harris, who has already confirmed that she is ready to participate in the presidential elections. Biden indicated that he supports her, and Clinton's spouses also made the statement. Democrats say many voters may be drawn to Harris because she is a woman and a member of an ethnic minority.
▪️Harris was supported by California Governor Gavin Newsom, who was considered one of the leading candidates for the presidential race until then.
▪️The likely candidate for nomination from the Democratic Party is the governor of Pennsylvania, Josh Shapiro. However, he is not well known outside his state.
▪️ Governor of Michigan Gretchen Whitmer can also join the fight. After being re-elected, Whitmer is already considered a possible candidate for the US presidency in 2022. Nevertheless, he announced then that he intended to serve a full term as governor.
▪️Illinois Governor JB Pritzker is Donald Trump's "Democrat" type. He owns the chain of "Hyatt" hotels, so he can independently finance his election campaign. At the same time, he is famous in the USA.
▪️The ideal Democratic candidate can be former first lady Michelle Obama. Many analysts call her "Trump's nightmare," and polls show her ahead of the Republican nominee. However, Obama never engaged in real politics. She has already announced that she does not intend to run for the position of president, but her supporters have not lost hope yet.