Հաջիև. «Ադրբեջանը Հայաստանին հրավիրել է Բաքվում անցկացվելիք COP29-ի համաժողովին»
Ադրբեջանը Հայաստանին հրավիրել է COP29 կլիմայական գագաթնաժողովին, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական-պետության ղեկավարի վարչակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Հիքմեթ Հաջիեւը լրագրողներին հայտնել է, որ հրավեր է ուղարկվել Երեւան։
Հրավերը գալիս է խաղաղ գործընթացի ֆոնին, որի նպատակն է վերջ դնել Բաքվի և Երևանի միջև տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությանը, որոնք դեռևս չունեն պաշտոնական դիվանագիտական ​​հարաբերություններ:
Նա նշել է, որ այս նամակն ուղարկելը, երբ երկու երկրներն էլ չունեն պաշտոնական դիվանագիտական ​​հարաբերություններ, Ադրբեջանի բարի կամքի և ներառական մոտեցման օրինակ է։

Азербайджан пригласил Армению на климатический саммит COP29, сообщил заведующий отделом внешней политики администрации главы Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Хикмет Гаджиев сообщил журналистам, что в Ереван отправлено приглашение.
Приглашение прозвучало на фоне мирного процесса, направленного на прекращение многолетнего конфликта между Баку и Ереваном, у которых до сих пор нет официальных дипломатических отношений.
Он отметил, что отправка этого письма, когда обе страны не имеют официальных дипломатических отношений, является примером доброй воли и инклюзивного подхода Азербайджана.