Էրդողանն ու Մակրոնը քննարկել են տարածաշրջանային գլոբալ հարցեր
Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի և Թուրքիայի նախագահներ Էմանուել Մակրոնի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը։ Կողմերը քննարկել են երկրների հարաբերությունները, ռուս-ուկրաինայան պատերազմը, Իսրայելի հարձակումները Պաղեստինի վրա, նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր։
Էրդողանն ընդգծել է Թուրքիայի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությունը բոլոր ոլորտներում։ Ընդգծելով Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության գործընթացի ակտիվացման անհրաժեշտությունը՝ Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան աջակցություն է ակնկալում այդ հարցում։
Նա նաև շեշտել է, որ արևմտյան երկրների կողմից Իսրայելի զինադադարի խրախուսումը կնպաստի տարածաշրջանային և համաշխարհային խաղաղությանը։ Նա Ֆրանսիային կոչ է արել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ։

Erdogan and Macron discussed regional and global issues
The meeting of French and Turkish presidents Emmanuel Macron and Recep Tayyip Erdogan took place in Washington. The parties discussed relations between the countries, the Russian-Ukrainian war, Israel's attacks on Palestine, and regional and global issues.
Erdogan emphasized the importance of strengthening relations between Turkey and France. Stressing the need to activate the process of Turkey's accession to the European Union, Erdogan said that Turkey expects support in this matter.
He also stressed that the encouragement of the Israeli ceasefire by Western countries will contribute to regional and world peace. He called on France to take specific steps in this direction.