«Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ մոտ են վերջնական համաձայնության հասնելուն»․ ԱՄՆ պետքարտուղար
Վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ կարևոր աշխատանք են կատարել բանակցությունների և խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
Նրա խոսքով՝ այս համաձայնագիրը բացառիկ հնարավորություններ կբացի երկու երկրների, տարածաշրջանի և Միացյալ Նահանգների հետ նրանց հարաբերությունների համար:
«Այս գործընթացի ընթացքում Միացյալ Նահանգները ձգտել է օգնել և աջակցել՝ Եվրամիության և Եվրոպայի բազմաթիվ գործընկերների հետ միասին: Կարծում եմ՝ երկու երկրներն էլ շատ մոտ են վերջնական համաձայնության հասնելուն, որին Միացյալ Նահանգները վճռականորեն կաջակցի:
Շատ շնորհակալ եմ այսօրվա հանդիպման համար։ Կարող ենք գնահատել, թե ավելին ի՞նչ կարող է անել Միացյալ Նահանգները, որպեսզի օգնի ձեզ համաձայնության հասնելու հարցում»,- ասել է Բլինքենը։

"Armenia and Azerbaijan are very close to reaching a final agreement." US Secretary of State
In the last year and a half, Armenia and Azerbaijan have done very important work in pursuing negotiations and concluding a peace agreement, stated US Secretary of State Anthony Blinken during a tripartite meeting with Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeihun Bayramov.
According to him, this agreement will open unique opportunities for the two countries, the region, and their relations with the United States.
"Throughout this process, the United States and many European and European partners have sought to help and support. Both countries are very close to reaching a final agreement that the United States will strongly support.
Thank you very much for today's meeting. We can assess what more the United States can do to help you reach an agreement," Blinken said.