Քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյան ս․թ․ հուլիսի 9-17-ը կմեկնի Թբիլիսի և Երևան՝ ժողովրդավարական կառավարմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին, խոսքի ազատությանը մարգինալացված, խոցելի խմբերի ներառման թեմաներով քննարկումներին մասնակցելու համար: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետդեպը։
Հայաստանում պետքարտուղարի տեղակալ Զեյան կհանդիպի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ ԱՄՆ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդման և օրենքի գերակայության, հակակոռուպցիոն և դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում Հայաստանի ժողովրդավարական նվաճումների առաջխաղացման շուրջ: Նա կայցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915թ․ ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Պետքարտուղարի տեղակալ Զեյան նաև կներգրավի ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների Հայաստանում՝ աջակցելու խոցելի և մարգինալացված խմբերին: Բացի այդ, փոխքարտուղարը կայցելի Հաղպատի վանք՝ նպաստելու կրոնական ազատության նկատմամբ հարգանքին և մշակույթի պահպանմանը:

US Deputy Secretary of State will visit Armenia and Georgia
The US State Department reported that US Deputy Secretary of State for Civilian Security, Democracy and Human Rights Uzra Zeya will travel to Tbilisi and Yerevan on July 9-17 to participate in discussions on democratic governance and the fight against corruption, freedom of speech, and the inclusion of marginalized and vulnerable groups.
In Armenia, Deputy Secretary of State Zeya will meet with high-ranking officials and representatives of political society to strengthen the US-Armenia partnership and promote Armenia's democratic achievements in the field of rule of law, anti-corruption and judicial reforms. She will visit the Armenian Genocide Memorial to pay tribute to the memory of the victims of the 1915 Genocide. Deputy Secretary of State Zeya will also engage the UN and other international organizations in Armenia to support vulnerable and marginalized groups. In addition, the Deputy Secretary will visit Haghpat Monastery to promote respect for religious freedom and preservation of culture.