Վրաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին կասեցվել է. Գերչինսկի
Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին հայտնել է ԵՄ-ի որոշումը՝ սառեցնել 30 միլիոն եվրոն, որը նախատեսված է պաշտպանության ոլորտում Վրաստանին աջակցելու համար։ Այդ մասին դիվանագետը լրագրողներին ասել է Թբիլիսիում ընթացող «ԵՄ ընդլայնումը. աշխարհաքաղաքական անհրաժեշտություն և հետագա քայլեր ԵՄ թեկնածու երկրների համար» երկօրյա միջազգային համաժողովում։
«Եվ սա միայն առաջին քայլն է, կլինեն ուրիշները։ Մեր անմիջական օգնությունը Վրաստանի կառավարությանը կկրճատվի, և մենք կձգտենք այդ ուղղակի օգնությունը տեղափոխել քաղաքացիական հասարակության և զլմ-ների վրա: Այս մասին հայտարարվել է Լյուքսեմբուրգում արտգործնախարարների հանդիպումից հետո»,- ասել է Գերչինսկին։
«Վրաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանն այս պահին կասեցված է։ Հունիսի 27-ին դա շատ հստակ ասել են Եվրամիության ղեկավարները։ Հոկտեմբերին ընդլայնման մասին զեկույց կհրապարակվի բոլոր թեկնածու երկրների համար, իսկ դեկտեմբերին ԵՄ առաջնորդները կորոշեն հաջորդ քայլերը, բայց ներկա իրավիճակում չեմ պատկերացնում, որ Վրաստանն այս տարի առաջ կգնա, կանցնի հաջորդ փուլ, քանի որ առաջնորդները որոշել են կասեցնել Վրաստանի անեքսիայի գործընթացը և չեն ընդունելու Վրաստանի կառավարության բացատրությունները։ Սպասում են»,- ասել է Պավել Գերչինսկին։

Pawel Herczynski, EU ambassador to Georgia, announced the EU's decision to freeze 30 million euros to support Georgia in defense. At the two-day international conference, the diplomat told journalists about this during the "EU enlargement" in Tbilisi—geopolitical necessity and further steps for EU candidate countries."
"And this is only the first step; there will be others. Our direct aid to the government of Georgia will be reduced, and we will seek to shift that direct aid to civil society and NGOs. This was announced after the meeting of foreign ministers in Luxembourg," said Herczynski.
"Georgia's membership in the European Union is currently suspended. On June 27, the leaders of the European Union said it very clearly. In October, a report on enlargement will be published for all candidate countries, and in December, the EU leaders will decide on the next steps. Still, in the current situation, I do not imagine that Georgia will move forward this year and will pass to the next stage because the leaders have decided to suspend the process of annexation of Georgia and will not accept the explanations of the Georgian government. They are waiting," said Pawel Herczynski.