Վրաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին կասեցվել է. Գերչինսկի
Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին հայտնել է ԵՄ-ի որոշումը՝ սառեցնել 30 միլիոն եվրոն, որը նախատեսված է պաշտպանության ոլորտում Վրաստանին աջակցելու համար։ Այդ մասին դիվանագետը լրագրողներին ասել է Թբիլիսիում ընթացող «ԵՄ ընդլայնումը. աշխարհաքաղաքական անհրաժեշտություն և հետագա քայլեր ԵՄ թեկնածու երկրների համար» երկօրյա միջազգային համաժողովում։
«Եվ սա միայն առաջին քայլն է, կլինեն ուրիշները։ Մեր անմիջական օգնությունը Վրաստանի կառավարությանը կկրճատվի, և մենք կձգտենք այդ ուղղակի օգնությունը տեղափոխել քաղաքացիական հասարակության և զլմ-ների վրա: Այս մասին հայտարարվել է Լյուքսեմբուրգում արտգործնախարարների հանդիպումից հետո»,- ասել է Գերչինսկին։
«Վրաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանն այս պահին կասեցված է։ Հունիսի 27-ին դա շատ հստակ ասել են Եվրամիության ղեկավարները։ Հոկտեմբերին ընդլայնման մասին զեկույց կհրապարակվի բոլոր թեկնածու երկրների համար, իսկ դեկտեմբերին ԵՄ առաջնորդները կորոշեն հաջորդ քայլերը, բայց ներկա իրավիճակում չեմ պատկերացնում, որ Վրաստանն այս տարի առաջ կգնա, կանցնի հաջորդ փուլ, քանի որ առաջնորդները որոշել են կասեցնել Վրաստանի անեքսիայի գործընթացը և չեն ընդունելու Վրաստանի կառավարության բացատրությունները։ Սպասում են»,- ասել է Պավել Գերչինսկին։

Членство Грузии в ЕС приостановлено. Герчинский
Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский сообщил о решении ЕС заморозить 30 миллионов евро, которые предназначены для поддержки Грузии в сфере обороны. Об этом дипломат рассказал журналистам на проходящей в Тбилиси двухдневной международной конференции "Расширение ЕС", геополитическая необходимость и дальнейшие шаги для стран-кандидатов в ЕС».
«И это только первый шаг, будут и другие. Наша прямая помощь правительству Грузии будет сокращена, и мы будем стремиться перераспределить эту прямую помощь гражданскому обществу и СМИ. Об этом было объявлено после встречи министров иностранных дел в Люксембурге ", - сказал Герчинский.
«Членство Грузии в Европейском Союзе в настоящее время приостановлено. 27 июня об этом очень четко заявили лидеры Евросоюза. В октябре будет опубликован отчет о расширении для всех стран-кандидатов, а в декабре лидеры ЕС примут решение о дальнейших шагах, но в нынешней ситуации я не думаю, что Грузия в этом году продвинется вперед, перейдет к следующий этап, потому что лидеры решили приостановить процесс вступления Грузии и не примут объяснений грузинского правительства. Они ждут », — сказал Павел Герчинский.