ԱՄՆ-ն զգուշանում է նոր պատժամիջոցներ կիրառել ՌԴ դեմ՝ նավթի գների բարձրացման մտավախության պատճառով
Սպիտակ տունը չի ցանկանում պատժամիջոցներ կիրառել նավթային նավերի նկատմամբ, որոնք, օգտագործվում են Ռուսաստանի կողմից արևմտյան սահմանափակումները շրջանցելու համար՝ մտավախություն ունենալով, որ դա կհանգեցնի նավթի գների աճին և կվնասի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախընտրական քարոզարշավին, գրում է New York Times թերթը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Հրատարակության համաձայն՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն առաջարկել է նոր սահմանափակումներ մտցնել ռուսական նավթատար նավերի համար, սակայն նախագահի վարչակազմը դեռ որոշում չի կայացրել։
«Մինչ պաշտոնյաները ցանկանում են շարքից հանել ռուսական նավերը, Սպիտակ տան տնտեսական խորհրդատուները մտահոգված են, որ դա կհանգեցնի նավթի գների և ԱՄՆ-ում բենզինի գների բարձրացման, ինչը կարող է վնասել Բայդենի նախընտրական քարոզարշավին»,- գրում է լրատվամիջոցը:
«Ռուսական «ստվերային նավատորմի» դեմ առաջարկվող պատժամիջոցները քննարկման փուլում են և չեն կարող ընդունվել մոտ ապագայում»,- գրում է թերթը։

Белый дом не хочет вводить санкции в отношении нефтяных судов, используемых Россией для обхода западных ограничений, опасаясь, что это приведет к росту цен на нефть и нанесет ущерб предвыборной кампании президента США Джо Байдена, пишет газета New York Times со ссылкой на его источники.
По данным издания, Минфин США предложил ввести новые ограничения для российских нефтяных танкеров, однако администрация президента пока не приняла решения.
"Хотя чиновники хотят вывести из эксплуатации российские корабли, экономические советники Белого дома обеспокоены тем, что это приведет к росту цен на нефть и бензин в США, что может нанести ущерб предвыборной кампании Байдена", - пишет издание.
"Предлагаемые санкции против российского "теневого флота" находятся на стадии обсуждения и не могут быть приняты в ближайшее время", - пишет издание.