Սալոմե Զուրաբիշվիլի. «ԱՄՆ զորավարժությունների հետաձգումը վատ ազդեցություն կունենա Վրաստանի վրա»
Վրաց-ամերիկյան «Արժանի գործընկեր» զորավարժությունների անժամկետ հետաձգումը սպառնում է Վրաստանի պաշտպանունակությանը, ասել է հանրապետության նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
«Սա վնաս է հասցնում մեր երկրին: Սա կարող է լինել նույն վնասի չափը, ինչ ռուսական օրենքը մեր եվրոպական ճանապարհին: Դա վնաս է Միացյալ Նահանգների հետ մեր ռազմավարական գործընկերությանը, սպառնալիք մեր պաշտպանունակությանը և այն ամենին, ինչ ստեղծել է մեր երկիրը մինչ օրս», - ասել է Զուրաբիշվիլին:
Նա զգուշացրել է, որ երկրում խաղաղություն չի լինի, եթե այն հայտնվի մեկուսացված, առանց գործընկերների, և չի լինի բանակն ուժեղացնելու ռեսուրս։
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն անորոշ ժամանակով հետաձգել է Վրաստանի հետ համատեղ զորավարժությունները՝ երկկողմ հարաբերությունների վերանայման պատճառով։ Զորավարժությունները նախատեսված էին հուլիսի 25-ից օգոստոսի 6-ը։

Salome Zurabishvili: "The postponement of US military exercises will have a bad effect on Georgia"
The indefinite postponement of the Georgian-American "Worthy Partner" exercises threatens Georgia's defense capability, said the president of the republic, Salome Zurabishvili.
"This harms our country. This could be the same damage as the Russian law on our European road. It is damaging to our strategic partnership with the United States, a threat to our defense capability, and to everything that our country has built up to this day," Zurabishvili said.
He warned that there would be no peace in the country if it appeared isolated and without partners, and there would be no resources to strengthen the army.
Earlier, the Pentagon announced that the US has indefinitely postponed joint military exercises with Georgia due to the review of bilateral relations. The exercises were scheduled from July 25 to August 6.