Գիտնականները Պերուում մարդկային զոհաբերության հնագույն տաճար են հայտնաբերել
Պերուի Հայրապետական կաթոլիկ համալսարանի հնագետների խումբը հայտնաբերել է 4000-ամյա ծիսական տաճարի ավերակներ, որոնք թաղված են Պերուի հյուսիսում գտնվող Խաղաղ օվկիանոսի ափին գտնվող Զանա անապատային շրջանի ավազներում, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Թիմը պեղել է համալիրը և ներսում հայտնաբերել երեք մեծահասակների կմախքներ: Նրանցից մեկը նախկինում ինչ-որ խալաթի կամ կտորի մեջ էր փաթաթված։ Նրա կողքին նույնպես ընծաների մնացորդներն էին։
Փորձագետները ենթադրում են, որ անցյալում այստեղ կարող էին մարդկային զոհաբերություններ իրականացվել։
Տաճարի պատերից մեկում գիտնականները հայտնաբերել են բարձր ռելիեֆ, որտեղ պատկերված է դիցաբանական կերպար՝ տղամարդու մարմնով և թռչնի գլխով:

Scientists have discovered an ancient temple of human sacrifice in Peru
Reuters news agency reports that a group of archaeologists from the Pontifical Catholic University of Peru discovered the ruins of a 4,000-year-old ritual temple buried in the sands of the Zana desert region on the Pacific coast of northern Peru.
The team excavated the compound and found the skeletons of three adults inside. One of them was previously wrapped in some robe or cloth. Next to him were also the remains of the offerings.
Experts assume that human sacrifices could have been performed here in the past.
On one of the temple walls temple's scientists, we discovered a high relief depicting a mythological figure with a man's body and a bird's head.