ՄԹ-ում ավարտվել է պահպանողականների 14-ամյա կառավարման շրջանը. հաղթողը Լեյբորիստներն են
Միացյալ Թագավորությունում Լեյբորիստական կուսակցությունը՝ սըր  Քիր Սթարմերի գլխավորությամբ, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում համայնքների պալատում ստացել է ձայների մեծամասնությունը:
Ավարտվել է Միացյալ Թագավորությունում պահպանողականների 14-ամյա կառավարման շրջանը։ Ձայների հաշվարկը դեռ չի ավարտվել բոլոր ընտրատարածքներում, սակայն լեյբորիստներն արդեն պաշտոնապես հաղթել են 381-ում, ինչը նրանց մեծամասնություն է ապահովում 650 տեղանոց պալատում։
Քիր Սթարմերը և ստվերային կառավարությունում ֆինանսների նախարար Ռեյչել Ռիվզը, որին սպասվում է ապագա կառավարությունում երկրորդ կարևորագույն պաշտոնը, վստահորեն հաղթել են իրենց ընտրատարածքներում:
Գործող վարչապետ Ռիշի Սունակին նույնպես հաջողվել է վերընտրվել իր Ռիչմոնդ և Նորթալերտոն կոմսությունում: Միևնույն ժամանակ, նա խոստովանել է, որ պահպանողականները պարտվել են և հայտնել, որ շնորհավորել է Սթարմերին հաղթանակի կապակցությամբ: «Այսօր իշխանությունը ձեռքից ձեռք հանձնելը տեղի կունենա խաղաղ և կարգավորված ձևով, բոլոր կողմերից բարի կամքով։ Սա պետք է բոլորիս վստահություն տա մեր երկրի կայունության և ապագայի նկատմամբ ։ Մեծ Բրիտանիայի ժողովուրդն այսօր սթափեցնող դատավճիռ է կայացրել, շատ բան պետք է սովորել ... և ես ինձ վրա եմ վերցնում պարտության պատասխանատվությունը»,- ասել է Սունակը:

In the UK, the 14-year reign of conservatives has ended. The winner is Labor Party
In the United Kingdom, the Labor Party, led by Sir Keir Starmer, won a majority of votes in the House of Commons as a result of snap parliamentary elections.
The Conservatives' 14-year reign in the United Kingdom has ended. Votes have not yet been counted in all constituencies, but Labor has already officially won 381, giving it a majority in the 650-seat chamber.
Keir Starmer and shadow Chancellor of the Exchequer Rachel Reeves, expected to be the second most important post in the next government, won their constituencies confidently.
Incumbent Premier Rishi Sunak also won re-election in his Richmond and Northallerton home constituency. Meanwhile, he admitted the Conservatives had lost and congratulated Starmer on his victory. "Today, the transfer of power will occur peacefully and orderly, with goodwill from all sides. This should give all of us confidence in the stability and future of our country. The people of Great Britain made a sobering verdict today: a lot needs to be learned ... and I take responsibility for the defeat," said Sunak.