«Հայկական կողմին հորդորում ենք չօգտագործել կարծրատիպային արտահայտություններ»․ Աբխազիայի ԱԳՆ
Աբխազիայի ԱԳՆ-ն ուշադրություն է հրավիրել Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներ Իլյա Դարչիաշվիլիի և Արարատ Միրզոյանի՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ փոխադարձ աջակցության և հարգանքի մասին հայտարարություններին, որոնք արվել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի Թբիլիսի կատարած այցի ընթացքում՝ հուլիսի 3-ին։
«Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում նշել, որ Աբխազիայի Հանրապետությունն անկախ պետություն է, որի ինքնիշխան կարգավիճակն ամրագրված է 1994 թվականի Աբխազիայի Հանրապետության սահմանադրությամբ և հաստատվել է 1999 թվականին Աբխազիայի Հանրապետության պետական ​​անկախության մասին ակտով, որն ընդունվել է համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով։
Աբխազիայի Հանրապետության ժողովուրդը հազարավոր որդիների ու դուստրերի կյանքի գնով պաշտպանել է իր հայրենիքը և երբեք չի շեղվելու անկախ ինքնիշխան Աբխազական պետության զարգացման և ամրապնդման ընտրած ուղուց։
Այս առումով՝ հայկական կողմին հորդորում ենք չօգտագործել Վրաստանի առասպելական տարածքային ամբողջականության մասին կարծրատիպային արտահայտություններ, որոնք հակասում են օբյեկտիվ իրականությանը։
Մենք նաև ուշադրություն ենք դարձրել հայկական կողմի դիրքորոշման լուրջ փոփոխության վրա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում քվեարկելիս՝ ի պաշտպանություն «Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից ներքին տեղահանվածների և փախստականների իրավիճակի մասին» բացարձակ կողմնակալ բանաձևին:
Տագնապալի է, որ Հայաստանի ներկայացուցիչներն առաջին անգամ քվեարկել են այս բանաձևի օգտին՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Աբխազիայի հայկական սփյուռքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում մեր Հանրապետության անկախության կայացման և ամրապնդման գործընթացում։ Աբխազիայի հայկական սփյուռքի շատ ներկայացուցիչներ մեր Հանրապետության ականավոր հայրենասերներն են և աբխազ ժողովրդի հետ կողք կողքի, զենքերը ձեռքին, պաշտպանել են մեր երկրի անկախությունը։ Մենք հույս ունենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի ղեկավարությունը ճիշտ հետևություններ կանի ստեղծված իրավիճակից և կհարմարեցնի իր դիրքորոշումն այս հարցում։
Ինչ վերաբերում է վրացական կողմին, ապա Վրաստանի ներկայացուցիչները պետք է հաշտվեն առկա քաղաքական իրողությունների հետ, որոնք առաջացել են 1992-1993 թվականներին Վրաստանի ռազմական պարտության արդյունքում։ Այս առումով մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում վրացական կողմին անել միակ ճիշտ քայլը, որը կարող է հիմք դնել մեր երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և ստորագրել Աբխազիայի Հանրապետության հետ ուժի չկիրառման մասին պայմանագիր»։

МИД Абхазии обратил внимание на заявления министров иностранных дел Грузии и Республики Армения Ильи Дарчиашвили и Арарата Мирзояна о взаимной поддержке и уважении территориальной целостности и суверенитета, которые были сделаны в ходе визита министра иностранных дел Дел Армении в Тбилиси 3 июля.
"В этой связи считаем необходимым отметить, что Республика Абхазия является независимым государством, суверенный статус которого установлен Конституцией Республики Абхазия 1994 года и подтвержден Законом о государственной независимости Республики Абхазия 1999 года. , который был принят в результате всенародного референдума.
Народ Республики Абхазия отстоял свою Родину ценой жизней тысяч сыновей и дочерей и никогда не отклонится от избранного пути развития и укрепления независимого суверенного Абхазского государства.
В связи с этим мы призываем армянскую сторону не использовать стереотипные выражения о мифической территориальной целостности Грузии, которые противоречат объективной реальности.
Мы также обратили внимание на серьезное изменение позиции армянской стороны при голосовании в Генеральной Ассамблее ООН в поддержку абсолютно ангажированной резолюции «О положении вынужденных переселенцев и беженцев из Абхазии и Южной Осетии».
Вызывает тревогу то, что представители Армении проголосовали за эту резолюцию впервые, несмотря на то, что армянская диаспора Абхазии занимает важное место в процессе становления и укрепления независимости нашей Республики. Многие представители армянской диаспоры Абхазии являются выдающимися патриотами нашей Республики и бок о бок с абхазским народом с оружием в руках защищали независимость нашей страны. Надеемся, что в ближайшее время руководство Армении сделает правильные выводы из сложившейся ситуации и скорректирует свою позицию по этому вопросу.
Что касается грузинской стороны, то представители Грузии должны смириться с существующими политическими реалиями, возникшими в результате военного поражения Грузии в 1992-1993 годах. В связи с этим мы еще раз призываем грузинскую сторону сделать единственно правильный шаг, который может заложить основу для нормализации отношений между нашими странами, и подписать соглашение о неприменении силы с Республикой Абхазия».