Կիևում սպանվել է ղազախստանցի ընդդիմադիր լրագրող
Կիևում մահացել է ղազախստանցի ընդդիմադիր լրագրող Այդոս Սադիկովը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում տեղեկացրել է նրա կինը՝ Նատալյա Սադիկովան: «Բասե» հեռուստաալիքի հեղինակը մահացել է Կիևի հիվանդանոցում։
«Այդոսը տասներեք օր պայքարում էր վերակենդանացման բաժանմունքում ապրելու համար, բայց հրաշք տեղի չունեցավ», - գրել է կինը: Հիշեցնենք, որ Սադիկովի վրա կրակել են հունիսի 18 - ին՝ Կիևի իր տան կողքին: Ավելի ուշ մահափորձի մեջ կասկածվողը ինքնակամ ներկայացել է Ղազախստանի ոստիկանությանը:
Լրագրողի կինը հանցագործության մեջ մեղադրում է Ղազախստանի իշխանություններին։ Ղազախստանի Սենատի խոսնակ Աշիմբաևը Ղազախստանի հասցեին ցանկացած մեղադրանք անվանել է զրպարտություն և սադրանք: Նա հայտարարել է, որ երկիրը կասկածյալին Ուկրաինային չի հանձնի։

A Kazakh opposition journalist was killed in Kyiv
Kazakh opposition journalist Aydos Sadikov died in Kyiv. His wife Natalya Sadikova informed about this on her Facebook page. The author of "Base" TV channel died in a hospital in Kyiv.
"Aidos fought for thirteen days to live in the intensive care unit, but no miracle happened," the woman wrote. Let's remind you that Sadikov was shot on June 18, next to his house in Kyiv. Later, the suspect in the assassination attempt voluntarily presented himself to the Kazakh police.
The journalist's wife accuses the Kazakh authorities of the crime. Speaker of the Kazakh Senate Ashimbaev called any accusation against Kazakhstan a slander and provocation. He stated that the country would not hand over the suspect to Ukraine.