«Թուրքիան չի հավակնում որևէ մեկի տարածքին»․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Անկարայում կառավարության նիստից հետո հանդես է եկել հայտարարությամբ։
Նա ելույթի սկզբում նշել է, որ ներկայումս իրականացվում է անտառային տարածքների շուրջօրյա մշտադիտարկում՝ 14 Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով։ Նրա խոսքով՝ Թուրքիան աշխարհի այն երկու երկրներից մեկն է, որոնք օգտագործում են անօդաչու թռչող սարքեր անտառային հրդեհների դեմ պայքարելու համար։
Տարածաշրջանում տիրող քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ Էրդողանը նշել է, որ Իսրայելի կողմից Լիբանանի դեմ հարձակումների և սպառնալից հայտարարությունների հաճախակիացումը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում ողջ տարածաշրջանի ապագայի համար։
«Եթե Նեթանյահուի գլխավորությամբ Իսրայելի ագրեսիան չդադարեցվի, մեր տարածաշրջանում ոչ մի պետություն, այդ թվում՝ Թուրքիան, չի կարողանա իրեն ապահով զգալ»,- ասել է նա։
Թուրքական պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ հասարակական կարգը պետության կարմիր գիծն է։
«Մենք թույլ չենք տա, որ այս սահմանը հատվի կամ խախտվի որևէ պատրվակով։ Քանի դեռ կան արյունալի հանցավոր խմբավորումներ՝ զենքերն ուղղած մեր երկրի վրա, մենք անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկենք»,- ասել է նա։
Էրդողանն ասել է, որ Թուրքիան չի հավակնում որևէ մեկի տարածքին կամ որևէ մեկի ինքնիշխանությանը, այլ միայն պաշտպանում և պաշտպանելու է իր երկիրը։

At the beginning of the speech, he noted that 14 Bayraktar TB2 drones are currently monitoring forest areas around the clock. According to him, Turkey is one of the two countries in the world that uses drones to fight forest fires.
Regarding the political situation in the region, Erdogan noted that the frequency of Israel's attacks and threatening statements against Lebanon causes serious concern for the future of the entire area.
"If Israel's aggression under the leadership of Netanyahu is not stopped, no state in our region, including Turkey, will be able to feel safe," he said.
The head of the Turkish state reminded that public order is the red line of the state.
"We will not allow this border to be crossed or violated under any pretext. As long as bloody criminal groups are pointing their weapons at our country, we will take necessary measures," he said.
Erdogan said that Turkey does not claim anyone's territory or sovereignty but will only protect and defend its country.