«Ադրբեջանը առանցքային դեր ունի տարածաշրջանի հաղորդակցությունների հարցում. Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը քննարկման է մասնակցել Բրուքինգսի ինստիտուտում։ Ի թիվս այլ հարցերի, Բլինքենը պատասխանել է Հարավային Կովկասի իրավիճակի, տարածաշրջանային խաղացողների, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցությունների ու հնարավոր արդյունքների վերաբերյալ հարցին։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պարագայում գոյություն ունի բացառիկ հնարավորություն երկրների միջև խաղաղ համաձայնագրի իրագործման համար, որը վերջ կդնի հակամարտության տասնամյակներին և տարածաշրջանում փաստացի կստեղծի, կարծում եմ, տնտեսական փոխգործակցության, տնտեսական աճի, Արևելքի, Արևմուտքի, Հյուսիսի և հարավի երկրների միավորման հսկայական հնարավորություններ:
Ադրբեջանը կոչված է դրանում վճռորոշ դեր խաղալ։ Մենք մեծ միջոցներ ենք ներդրել մեր դիվանագիտության մեջ՝ փորձելով օգնել Ադրբեջանին և Հայաստանին խաղաղության համաձայնության գալ։ Մենք դա արել ենք ԵՄ հետ շատ սերտ համագործակցությամբ և համակարգմամբ, և  կարծում եմ, որ դա, իրոք, հնարավոր է։ Մոտ մեկ շաբաթ առաջ ես այդ մասին խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ։ Կարծում եմ, որ դա իրագործելի է, եւ դա ակնհայտորեն բխում է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի շահերից», - ասել է Բլինքենը։

"Azerbaijan has a vital role in the region's communications." Blinken
US Secretary of State Anthony Blinken participated in a discussion at the Brookings Institute. Blinken answered questions about the situation in the South Caucasus, regional players, and Armenia-Azerbaijan peace negotiations and their possible results.
"In the case of Armenia and Azerbaijan, there is a unique opportunity for the implementation of a peace agreement between the countries, which will put an end to the decades of conflict and, I think, will create enormous opportunities for economic interaction, economic growth, unification of the countries of the East, West, North, and South in the region.
Azerbaijan is called to play a decisive role in it. We have invested heavily in diplomacy to help Azerbaijan and Armenia reach a peace agreement. We have done this in close cooperation and coordination with the EU, and it is possible. About a week ago, I talked about it with President Aliyev. I think it is feasible and clearly in the interests of Azerbaijan, Armenia, and the entire region," said Blinken.