Իսրայելը կհարկի հայ, հույն և այլ քրիստոնյա եկեղեցիներին
Քրիստոնեական մեծ եկեղեցիների առաջնորդները իսրայելական իշխանություններին մեղադրել են երկրում քրիստոնյաների ներկայության վրա «համակարգված գրոհի» ու նրանց դեմ հարկային վարույթ հարուցելու մեջ։ Հայտարարությամբ են հանդես եկել Երուսաղեմի հայոց պատրիարքությունն ու հունական ուղղափառ եկեղեցին։
Ըստ հայտարարության՝ այդ քայլը խաթարում է դարավոր ստատուս քվոն և արտացոլում աճող անհանդուրժողականությունը երկրում քրիստոնյաների ներկայության նկատմամբ։ Իսրայելցի պաշտոնյաները անհամաձայնությունը համարում են սովորական ֆինանսական խնդիր: Քրիստոնյա եկեղեցիները խոշոր հողատերեր են և ասում են, որ երկարամյա ավանդույթի համաձայն՝ գույքահարկ չեն վճարում: Նրանք ասում են, որ իրենց միջոցները ուղղվում են այնպիսի ծառայությունների, որոնք օգուտ են բերում պետությանը․ դպրոցներ, հիվանդանոցներ և ծերանոցներ:
Թել Ավիվի, Ռամլայի, Նազարեթի և Երուսաղեմի քաղաքապետարանները վերջին ամիսներին կամ նախազգուշական նամակներ են ուղարկել, կամ սկսել են դատական ​​գործողություններ ենթադրյալ հարկային պարտավորությունների համար:

Israel will tax the Armenian, Greek and other Christian churches
The leaders of the big Christian churches have accused the Israeli authorities of a "coordinated attack" on the presence of Christians in the country and of initiating tax proceedings against them. The announcement was made by the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Greek Orthodox Church.
According to the statement, the move undermines the centuries-old status quo and reflects the growing intolerance towards the presence of Christians in the country. Israeli officials see the disagreement as a routine financial issue. Christian churches are large landowners and say they have a long tradition of not paying property taxes. They say that their funds are directed to services that benefit the state, such as schools, hospitals, and nursing homes.
The municipalities of Tel Aviv, Ramla, Nazareth and Jerusalem have either sent warning letters or launched legal action over alleged tax liabilities in recent months.