Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կրկին մեղադրել է Հայաստանին
Տարածաշրջանում նոր լարվածություն ստեղծելուն և խաղաղությանն ու կայունությանը խոչընդոտող Հայաստանի քաղաքականությունը որևէ արդյունքի չի բերի․ ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի՝ Հայաստանի ԱԳՆ հունիսի 19-ի հայտարարության մեկնաբանության մեջ։
«Ավելի լավ կլիներ, եթե հայկական կողմը, վկայակոչելով 1991 թվականի սահմանների և Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականությունը, բացատրեր, թե ինչու չէր հարգում այդ պայմանագրերը ավելի քան 30 տարի, հրաժարվում էր ճանաչել խորհրդային քարտեզներում արտացոլված սահմանները՝ օկուպացնելով Ադրբեջանի տարածքները»։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև իրական և տևական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հիմնական պայմանը Հայաստանի սահմանադրությունն է, որտեղ հստակ նշվում է Հայաստանի անկախության հռչակագիրը՝ կոչ անելով «Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը միավորել» և վերջ տալ հակամարտությանը։ Ադրբեջանի դեմ շարունակվող տարածքային պահանջները, որոնք ամրագրված են այդ երկրի բազմաթիվ իրավական և քաղաքական փաստաթղթերում։  Հայաստանի ԱԳՆ-ի տրամաբանությունը, թե այս խնդիրը կարելի է անտեսել, ցույց է տալիս, որ այս երկիրը շահագրգռված չէ տևական խաղաղությամբ և փորձում է միայն պահպանել այս իրավիճակը որպես հետադարձ տարբերակ՝ ապագայում Ադրբեջանի դեմ կրկին ագրեսիա սկսելու համար։
Մենք կրկնում ենք, որ տարածաշրջանում նոր լարվածություն ստեղծելու և խաղաղությունն ու կայունությունը խոչընդոտելու՝ Հայաստանի նենգ քաղաքականությունը որևէ արդյունքի չի բերի։ Ադրբեջանի դեմ նման սադրանքների ու քաղաքական շահարկումներով լի մտքերի փոխարեն հայկական կողմը ոչ թե խոսքով, այլ գործով պետք է կատարի միջազգային պարտավորությունները և նպաստի խաղաղության գործընթացին», - ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan again blamed Armenia
Armenia's policy of creating new tension in the region and hindering peace and stability will not bring any results. It was said in the commentary of Aykhan Hajizade, press secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, to the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on June 19.
"It would be better if the Armenian side, referring to the territorial integrity based on the 1991 borders and the Alma-Ata Declaration, explained why it did not respect those agreements for more than 30 years, refused to recognize the borders reflected in the Soviet maps, occupying the territories of Azerbaijan."
"The main condition for signing a real and lasting peace agreement between Azerbaijan and Armenia is the constitution of Armenia, which mentions the declaration of Armenia's independence, calling to "unify Armenia and Nagorno-Karabakh" and end the conflict. The ongoing territorial claims against Azerbaijan are fixed in that country's legal and political documents. The logic of the Foreign Ministry of Armenia that this problem can be ignored shows that this country is not interested in lasting peace and is only trying to maintain this situation as a fallback option to start aggression against Azerbaijan again in the future.
We repeat that Armenia's insidious policy of creating new tension in the region and hindering peace and stability will not bring any results.Instead of such provocations and thoughts full of political speculation against Azerbaijan, the Armenian side should fulfill its international obligations and contribute to the peace process, not by words, but by deeds," the message said.