«ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներն ընթանում են՝ Երևանին թողնելով հետևում»․ Գալուզին
Ռուսաստանը այլ պետությունների ներքին գործերին միջամտելու «սովորություն» չունի, մենք մեր սեփական փորձից գիտենք, թե դա որքան վնասակար կարող է լինել երկրի զարգացման վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք անկեղծորեն կարևորում ենք մեր կապերը Հայաստանի հետ և փորձում ենք դրանք կառուցել փոխադարձ հարգալից և փոխշահավետ ձևով։ Արևմուտքը, ընդհակառակը, հանրապետությունը դիտարկում է որպես Ռուսաստանի և Հարավային Կովկասի այլ երկրների դեմ հիբրիդային պատերազմի գործիքներից մեկը։ Նպատակը պարզ է՝ օգտագործել հայկական «կամուրջը» տարածաշրջանում լարվածության հերթական օջախ ստեղծելու համար։
Արևմտյան մայրաքաղաքներում նրանք պատրաստ են հանգիստ «խաղադրույք կատարել» հանրապետության սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի և նրա անվտանգության վրա։ Միացյալ Նահանգների, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչները կոչ են անում Երևանին խզել բոլոր կապերը Մոսկվայի հետ և ձգտում են դուրս գալ մեր ընդհանուր ինտեգրացիոն ասոցիացիաներից։
Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանին ակտիվորեն գրավում է եվրոպական հեռանկարը։ Դժվար չէ կռահել, որ երկրին կհամոզեն հրաժարվել այն մեխանիզմներից, որոնք վերջին տարիներին ռեկորդային աճ են ապահովել իր տնտեսությանը։ Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերի խզումը կնշանակի հայկական բիզնեսի հիմնական շուկայի կորուստ։
2023 թվականին մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել է պատմական առավելագույնի և հասել 700 միլիարդ ռուբլու։ Ժամանակի ընթացքում Երևանից կպահանջվի նաև դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, որտեղ հանրապետությունը հիմնական շահառուներից է։ Անցյալ տարի նրա արտաքին առևտրաշրջանառության գրեթե 40 տոկոսն ստացվել է ասոցիացիայի երկրներից։ Հայաստանը կկորցնի Միության ձևավորվող միասնական էներգետիկ շուկային մասնակցելու հնարավորությունը։
Ցավոք, արևմտյան նարատիվների ազդեցության տակ տեղի է ունեցել երկկողմ քաղաքական շփումների կտրուկ նեղացում։ Երևանից գնալով ավելի հաճախ են հնչում Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի, անվտանգության առկա համակարգի անհիմն քննադատություններ։ Սա, մեղմ ասած, ապակառուցողական է և անհեռատես։
Երևանի լիարժեք մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին համապատասխանում է հայ ժողովրդի ձգտումներին և ծառայում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման գործին։ Ինչ էլ որ լինեն արևմտյան երկրների խոստումները, որոնք Հայաստանի իշխանություններին դրդել են «սառեցնել» մասնակցությունը Կազմակերպությանը, ՀԱՊԿ-ին՝ որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման մեխանիզմի, արդյունավետ այլընտրանքներ չկան։
ՀԱՊԿ-ի ներուժի կառուցման աշխատանքները համակարգված են ընթանում՝ Երևանին թողնելով հետևում։ Մշակվում են ճգնաժամային արձագանքման նոր ալգորիթմներ, ամրապնդվում են կազմակերպության Հավաքական ուժերի հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով ռուսական մարտական ​​փորձը, և ընդունվում են լուրջ ծրագրային փաստաթղթեր Կենտրոնական Ասիայում մեր դաշնակիցների սահմանային անվտանգությունն ապահովելու համար։
Անվտանգության ոլորտում Հայաստանի ինքնիշխանության հետագա քայքայումը և ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի «թղթե հովանոցի» տակ արևմտյան օրինաչափությունների անցումը պարզապես անհնարին կդարձնի Ռուսաստանի հետ և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միասնական պաշտպանական տարածքի պահպանումը։
Մենք մեր կողմից բազմիցս և տարբեր մակարդակներով հստակ հայտնել ենք Երևանին հուզող հարցերը քննարկելու մեր պատրաստակամության մասին։ Նրանք ընդգծել են, որ Մոսկվան հավատարիմ է եղել և մնում համաձայնությունների ողջ շրջանակին՝ թե՛ երկկողմ մակարդակով, թե՛ ընդհանուր ինտեգրացիոն կառույցների շրջանակներում, և չի հրաժարվել իր դաշնակիցների հանդեպ ստանձնած պարտավորություններից։
Միաժամանակ, մեր տարբեր նախաձեռնություններին ոչ մի արձագանք չենք ստացել։ Հուսով ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը կունենա բավականաչափ քաղաքական իմաստություն՝ հասկանալու Արևմուտքի խոստումների պատրանքային բնույթը և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարևոր նշանակությունը հանրապետության ինքնիշխանության, անվտանգության և տնտեսական զարգացման տեսանկյունից»։

У России нет «привычки» вмешиваться во внутренние дела других государств, мы на собственном опыте знаем, насколько это может быть вредно для развития страны. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью "Комсомольской правде".
«Мы искренне дорожим нашими связями с Арменией и стараемся строить их на взаимоуважительной и взаимовыгодной основе. Запад, напротив, рассматривает республику как один из инструментов гибридной войны против России и других стран Южного Кавказа. Цель проста: использовать армянский «мост» для создания еще одного источника напряженности в регионе.
В западных столицах готовы тихо «делать ставку» на социально-экономическое положение республики и ее безопасность. Представители США, Евросоюза и НАТО призывают Ереван разорвать все связи с Москвой и стремиться выйти из наших общих интеграционных объединений.
Мы видим, что Армению активно привлекает европейская перспектива. Нетрудно догадаться, что страну уговорят отказаться от механизмов, обеспечивших рекордный рост ее экономики в последние годы. Разрыв экономических связей с Россией будет означать потерю основного рынка для армянского бизнеса.
В 2023 году товарооборот между нашими странами достиг исторического максимума и достиг 700 миллиардов рублей. Со временем Ереван также будет обязан выйти из ЕАЭС, где республика является одним из основных бенефициаров. В прошлом году почти 40 процентов ее внешнеторгового оборота пришлось на страны объединения. Армения потеряет возможность участвовать в формирующемся едином энергетическом рынке Союза.
К сожалению, под влиянием западных нарративов произошло резкое сужение двусторонних политических контактов. Из Еревана все чаще раздается необоснованная критика в адрес России, ОДКБ и существующей системы безопасности. Это, мягко говоря, деструктивно и недальновидно.
Полноценное участие Еревана в работе ОДКБ соответствует чаяниям армянского народа и служит делу сохранения мира и стабильности на Южном Кавказе. Какими бы ни были обещания западных стран, побудившие власти Армении «заморозить» участие в Организации, эффективной альтернативы ОДКБ как механизму обеспечения безопасности Армении не существует.
Работа по наращиванию потенциала ОДКБ планомерно движется, оставляя Ереван позади. Разрабатываются новые алгоритмы кризисного реагирования, укрепляются возможности Коллективных сил организации с учетом российского боевого опыта, принимаются серьезные программные документы по обеспечению пограничной безопасности наших союзников в Центральной Азии.
Дальнейшая эрозия суверенитета Армении в сфере безопасности и переход западных образцов под «бумажный зонтик» США и НАТО просто сделают невозможным сохранение общей зоны обороны с Россией и в рамках ОДКБ.
Мы неоднократно и на разных уровнях четко выражали готовность обсуждать волнующие Ереван вопросы. Подчеркивали, что Москва была и остается приверженной всему комплексу соглашений, как на двустороннем уровне, так и в рамках общих интеграционных структур, и не отказывается от своих обязательств перед союзниками.
В то же время мы не получили никакой реакции на наши различные инициативы. Надеемся, что руководству Армении хватит политической мудрости, чтобы понять иллюзорность обещаний Запада и важность отношений с Россией с точки зрения суверенитета, безопасности и экономического развития республики».