Գերմանիան արգելափակում է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ նոր պատժամիջոցները
Գերմանիայի կառավարությունը ձգձգում է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթի շուրջ բանակցությունները, որը պետք է հաստատվեր G7-ի գագաթնաժողովի սկզբում։ Այս մասին հինգշաբթի՝ հունիսի 13-ին, անկախ dpa-ն և AFP-ն՝ վկայակոչելով Բրյուսելում գտնվող դիվանագետներին:
Մասնավորապես, Գերմանիան կոչ է անում սահմանափակել կամ նույնիսկ վերացնել որոշ ապրանքների նկատմամբ պատժամիջոցների խախտման դեպքում դուստր ձեռնարկություններին պատասխանատվության ենթարկելու դրույթը, քանի որ հակառակ դեպքում «գերմանական ընկերությունները կարող են պատասխանատվության ենթարկվել»։ Գերմանական կառավարությունը նաև ավելորդ է համարում հաշվետվությունների ներկայացման որոշ պահանջներ և պաշտպանում է ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգի (SPFS) օգտագործումը սահմանափակող միջոցներ՝ SWIFT-ի ռուսական անալոգը:

Citing diplomats in Brussels, the independent DPA and AFP reported on Thursday, June 13, that the German government is delaying negotiations on a new package of EU sanctions against Russia, which was supposed to be approved at the beginning of the G7 summit.
In particular, Germany calls for limiting or even eliminating the provision of liability for subsidiaries in case of violation of sanctions on certain products because otherwise, "German companies may be held liable." The German government also sees some reporting requirements as unnecessary and advocates measures restricting the use of the Financial Messaging System (SPFS), the Russian equivalent of SWIFT.