«Politico» հրատարակությունը իր նյութում անդրադարձել է Հայաստան-Բելառուս, Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններին ու Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքին։
«Այժմ, ավելի քան մեկ տասնյակ նամակների, դիվանագիտական նոտաների, վաճառքի օրինագծերի և արտահանման անձնագրերի տրցակը, որը տեսել է POLITICO-ն, ցույց է տալիս, որ 2018-2022 թվականներին Բելառուսն ակտիվորեն աջակցել է Ադրբեջանի զինված ուժերին, երբ Հայաստանի հետ լարվածությունը հասել էր գագաթնակետին: Առաջարկվող ծառայությունները ներառում էին ավելի հին հրետանային սարքավորումների արդիականացում և էլեկտրոնային պատերազմի և անօդաչու սարքերի համակարգերի համար օգտագործվող նոր սարքավորումների տրամադրում:
Փաստաթղթերը ներառում են Բելառուսի զենքի արտահանման պետական գործակալության նամակները սեփական ռազմարդյունաբերական ընկերություններին, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի համար նորագույն հրետանու թիրախային սարքավորումների պատվերներին, ինչպես նաև երկու պետությունների նամակագրությանը, որոնք համաձայնության են եկել «Գրոզա-Ս» հակադրոնային համակարգերը գնելու վերաբերյալ», - նշում է «Politico»-ն
Այնուամենայնիվ, փորձագետների կարծիքով, Բելառուսը` Մոսկվայի ամենամոտ դաշնակիցներից մեկը, դժվար թե գործեր առանց Կրեմլի լուռ աջակցության:
«Ծիծաղելի է կարծել, որ այդ փոխանցումները կարող էին տեղի ունենալ առանց Մոսկվայի իմացության, և որ Ռուսաստանը չէր կարող դադարեցնել դրանք, եթե ցանկանար», - ասում է Իվանա Ստրադները: «Չկա հավատարմություն, երբ խոսքը վերաբերում է Մոսկվային, այն բոլորը կապված է սեփական անվտանգության պահպանման հետ, նույնիսկ եթե դա իրենց դաշնակիցների հաշվին է», - հավելել է նա։

There is evidence of arms sales by Belarus to Azerbaijan. Politico
"Politico" published material on Armenia-Belarus, Armenia-Russia relations, and Belarus's sale of weapons to Azerbaijan.
"A trove of more than a dozen letters, diplomatic notes, bills of sale, and export passports seen by POLITICO shows that Belarus actively supported Azerbaijan's armed forces between 2018 and 2022 when tensions with Armenia reached a fever pitch. It was at its peak. Services offered included upgrading older artillery equipment and providing new electronic warfare and drone systems equipment.
The documents include letters from the State Arms Export Agency of Belarus to its own military-industrial companies regarding orders for the latest artillery target equipment for Azerbaijan and correspondence between the two countries that agreed to purchase Groza-S anti-drone systems." Politico notes.
However, experts say Belarus, one of Moscow's closest allies, will only function with the Kremlin's tacit support.
"It's ridiculous to think that these transfers could have happened without Moscow's knowledge and that Russia could not stop them if it wanted to," says Ivana Stradner. "There is no loyalty when it comes to Moscow; it's all about maintaining their security, even if it's at the expense of their allies," she added.