Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ, համաժողովի բացումից հետո մտադիր է ելույթ ունենալ Բունդեսթագում և հանդիպումներ ունենալ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և Բունդեսթագի նախագահ Բերբել Բասի հետ:
Վերականգնման համաժողովը սկիզբ է մի շարք գագաթնաժողովների, որոնք նվիրված կլինեն Ուկրաինային. դրանից հետո Իտալիայում տեղի կունենա G7 - ի գագաթնաժողովը, ապա՝ խաղաղության համաժողովը Շվեյցարիայում։
Հունիսի 10-ի երեկոյան Զելենսկու՝ Բեռլին ժամանման ժամանակ Բեռլինի 147 մետրանոց ռադիոաշտարակը լուսավորվել է ուկրաինական դրոշի գույներով՝ ի նշան Ուկրաինայի հետ համերաշխության:
Այսօր Waldorf Astoria Berlin հյուրանոցի մոտ հերթապահում են ոստիկանության և շտապօգնության մեքենաները. երեկ երեկոյան այնտեղ է հանգրվանել Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին և տարբեր երկրների իշխանության այլ ներկայացուցիչներ:

Zelensky arrived in Germany to participate in the international conference dedicated to the reconstruction of Ukraine
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and German Chancellor Olaf Scholz plan to address the Bundestag after the conference opens and hold meetings with German President Frank-Walter Steinmeier and Bundestag President Bärbel Bas.
The Recovery Conference begins a series of summits dedicated to Ukraine. After that, the G7 summit will take place in Italy, and then the peace conference will be held in Switzerland.
During Zelensky's arrival in Berlin on the evening of June 10, the 147-meter radio tower in Berlin was lit up in the colors of the Ukrainian flag as a sign of solidarity with Ukraine.
Today, police and ambulance cars are on duty near the Waldorf Astoria Berlin hotel. Ukrainian President Zelensky and other government representatives from various countries stayed there last night.