Մակրոնը կարող է հեռանալ պաշտոնից. Europe 1
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր շրջապատի հետ քննարկում է խորհրդարանական ընտրություններում աջերի հաղթանակի դեպքում պետության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալու հնարավորությունը: Այս մասին հայտնում է Europe 1 ռադիոկայանը՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Europe 1-ը պնդում է, որ հրաժարականը նախագահի համար նախընտրելի տարբերակ չէ, «չնայած այս հեռանկարը պետք է ծառայի այս քարոզարշավում՝ առաջիկա ընտրությունները դրամատիզացնելու համար»:
«Նախագահի հրաժարականը տաբու չէ։ Այո, այսօր պետք է դիտարկել բոլոր սցենարները», - ռադիոկայանը մեջբերում է Մակրոնի մերձավորներից մեկի խոսքերը․ «Նա պատրաստ է զոհաբերել իր հնգամյա ժամկետը»։
Europe 1-ը պնդում է, որ այդ «ծայրահեղ սցենարը» Մակրոնն ինքը քննարկել է վերջին շաբաթներին՝ իր զրուցակիցներից մեկի հետ:
Մեկ այլ ռազմավարություն, որը կարող է ընտրել նախագահը, խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու դեպքում իշխանության մեջ համակեցությունն է աջակողմյան «ազգային միավորման» հետ, որպեսզի «չխանգարի այդ կուսակցության քաղաքականության ձախողմանը մինչև 2027 թվականը», երբ երկրում պետք է տեղի ունենան նախագահական ընտրություններ:

Macron may resign. Europe 1
Referring to its source, Europe 1 radio station reports that French President Emmanuel Macron is discussing with his entourage the possibility of leaving the position of head of state if the "rights" win in parliamentary elections.
Europe 1 claims that the president does not prefer resignation, "although this prospect should serve in this campaign to dramatize the upcoming elections."
"The president's resignation is not taboo. Yes, today we have to consider all scenarios," the radio station quoted one of Macron's relatives saying. He is ready to sacrifice his five-year term."
Europe 1 claims that Macron himself discussed this "extreme scenario" with one of his interlocutors in recent weeks.
Another strategy the president may choose, if he wins the parliamentary elections, is coexistence in power with the right-wing "national unification" to "prevent the failure of that party's policies until 2027," when the country is due to hold presidential elections.