ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հունիսի 10-ին կժամանի Իսրայել: Այս մասին հայտնում է «Ynet» հարթակը։ Բլինքենի այցը տեղի կունենա Գազայի հատվածում պահվող պատանդների ազատ արձակման և անկլավում կրակի դադարեցման եռափուլ գործարքի առաջմղման ջանքերի ֆոնին:
Մայիսի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է խաղաղ կարգավորման համաձայնագրի նոր նախագծի պայմանները, որը բաղկացած է երեք փուլից: Առաջինը նախատեսված է վեց շաբաթվա համար և ենթադրում է լիակատար հրադադար, Գազայի բնակեցված շրջաններից իսրայելական զորքերի դուրսբերում, ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից պահվող պատանդների ազատագրում՝ բանտերից հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման դիմաց: Բացի այդ, այս ժամանակահատվածում կողմերը պետք է սկսեն բանակցությունները, իսկ հրադադարի ռեժիմը կգործի մինչև փոխըմբռնման հասնելը։

Blinken will visit Israel on June 10
US Secretary of State Anthony Blinken will arrive in Israel on June 10. The "Ynet" platform informs about this. Blinken's visit will come amid efforts to promote a three-phase ceasefire deal in the enclave and the release of hostages held in the Gaza Strip.
On May 31, US President Joe Biden announced the terms of the new draft peace settlement agreement, which consists of three stages. The first is scheduled for six weeks and involves:
• A complete ceasefire.
• The withdrawal of Israeli troops from the inhabited areas of Gaza.
• The release of hostages held by the Hamas movement in exchange for the release of hundreds of Palestinian prisoners from prisons.
In addition, during this period, the parties should start negotiations, and the ceasefire regime will operate until a mutual understanding is reached.