Մոդին հաղթել է, կուսակցությունը պարտվել
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին երեքշաբթի երեկոյան հայտարարել Հնդկաստանի համապետական ընտրություններում հաղթանակի մասին, սակայն նրա նպատակը՝ ստանալ ձայների մեծամասնությունը, տապալվել է։
Մոդին պատրաստվում է կառավարություն կազմել Ազգային ժողովրդական միության (National Democratic Alliance) NDA-ի իր դաշնակիցների օգնությամբ։ Սա Մոդիի երրորդ անընդմեջ ժամկետն է և նշանակալից իրադարձություն, որը նրան դարձնում է Հնդկաստանի ամենահաջողակ քաղաքական գործիչներից մեկը անկախությունից հետո: Բայց Մոդիի իշխող «Bharatia Janata parti» կուսակցությունը չկարողացավ ստանալ խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնության համար անհրաժեշտ 272 տեղը, ինչը նրանց ստիպում է կախված լինել կոալիցիոն գործընկերներից՝ կառավարություն ձևավորելու համար: Մոդիի դաշինքը հավաքականորեն ստացել է 292 տեղ, որոնցից միայն նրա BJP-ն է ստացել 240-ը:

Modi has won, but the party has lost
Indian Prime Minister Narendra Modi declared victory in India's national elections on Tuesday evening, but his goal of getting a majority of votes fell short.
Modi is preparing to form a government with the help of his allies in the National Democratic Alliance (NDA). This is Modi's third consecutive term and a milestone that makes him one of India's most successful politicians since independence. But Modi's ruling Bharatiya Janata Party failed to get the 272 seats needed for an absolute majority in parliament, forcing them to depend on coalition partners to form a government. Modi's alliance collectively won 292 seats, of which his BJP alone won 240.