«Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին ու Բաքվին». Գալուզին
Մոսկվան վերահաստատում է Երևանի և Բաքվի հաշտեցմանը աջակցելու պատրաստակամությունը։ Այս մասին «ՏԱՍՍ»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։ Ռուսական կողմը դրական է գնահատում մայիսի 10-11-ը Ղազախստանում կայացած հանդիպումը խաղաղության պայմանագրի մշակման շուրջ:
«Դրա անցկացումը կողմերին հնարավորություն տվեց առաջ շարժվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ճանապարհին։ Այս ուղղությամբ ևս մեկ կարևոր քայլ է արվել։ Մոսկվան արդեն երկու անգամ՝ 2023 թվականի մայիսին և հուլիսին, ընդունել է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության բանակցությունների փուլերը։ Պատրաստ ենք այսուհետ ևս ամենայն աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանի երկու եղբայրական ժողովուրդների հաշտեցմանը, նպաստել փոխընդունելի և հավասարակշռված լուծումների որոնմանը՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգությունն ու բարգավաճումն ապահովելու նպատակով։
Կարևոր է, որ Աստանայի նման հանդիպումներն ընթանում են 2020-2022 թվականների բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների հունով, որոնք, բացի խաղաղության պայմանագրի կնքումից, նախատեսում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում, համատեղ սահմանի դելիմիտացիա, քաղաքացիական հասարակությունների գծով շփումների զարգացում», - հավելել է Գալուզինը:

«Москва готова поддержать Ереван и Баку».. Галузин
Москва подтверждает готовность поддержать примирение Еревана и Баку. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью ТАСС. Российская сторона положительно оценивает состоявшуюся в Казахстане 10-11 мая встречу по разработке мирного договора.
"Ее проведение дало сторонам возможность продвинуться вперед по пути мира и стабильности на Южном Кавказе. В этом направлении сделан еще один важный шаг. Москва уже дважды приняла раунды мирных переговоров между Баку и Ереваном, в мае и июле 2023 года. Мы и далее готовы оказывать всю поддержку примирению двух братских народов России, способствовать поиску взаимоприемлемых и сбалансированных решений в целях обеспечения безопасности и процветания всех стран региона.
Важно, чтобы такие встречи, как Астана, проходили в соответствии с трехсторонними соглашениями на высоком уровне 2020-2022 годов, которые, помимо заключения мирного договора, предусматривают разблокировку транспортных и экономических связей между Азербайджаном и Арменией, делимитацию границ. совместной границы, а также развитие контактов гражданского общества» , - добавил Галузин.