«Հայաստանի ու Ադրբեջանի խաղաղության համաձայնագիրը վերջ կդնի հակամարտությանը». Բայդեն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Կասպից ծովի նավթի և գազի 29-րդ միջազգային ցուցահանդեսի (Caspian Oil & Gas) և Կասպյան էներգետիկայի ու կանաչ էներգիայի 12-րդ միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը՝ անդրադառնալով նաև Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններին․
«Տարածաշրջանում կայունությունը բխում է ԱՄՆ շահերից։ Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ամբողջությամբ վերջ կդնի արդեն երկար տարիներ շարունակվող հակամարտությանը և միևնույն ժամանակ կփոխի Ադրբեջանի և Հարավային Կովկասի դերը համաշխարհային մասշտաբով: Ցանկանում եմ իմ աջակցությունը հայտնել բոլոր այն քայլերին, որոնք կձեռնարկվեն առաջիկա ամիսներին՝ հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ», - ասված է Բայդենի ուղերձում։

Президент США Джо Байден направил послание на церемонию открытия 29-й Международной выставки «Caspian Oil & Gas» и 12-й Международной выставки «Энергия и зеленая энергия Каспия», коснувшись также мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией.
«Стабильность в регионе отвечает интересам США. Подписание мирного соглашения полностью положит конец продолжающемуся уже много лет конфликту и в то же время изменит роль Азербайджана и Южного Кавказа в глобальном масштабе. Я хотел бы выразить поддержку всем шагам, которые будут предприняты в ближайшие месяцы в направлении дальнейшего углубления отношений ", - говорится в сообщении Байдена.