Սալոմե Զուրաբիշվիլին ընդդիմության համար կոնկրետ ծրագիր է ներկայացրել
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ խարտիայի տեսքով գործողությունների ծրագիր է առաջարկում երկրում եվրոպամետ ընդդիմադիր կուսակցություններին հաշտեցնելու համար, որպեսզի ընտրություններում հանդես գա միասնական ճակատով:
Այն քայլերը, որոնք պարտավորվում են կատարել սույն խարտիան ստորագրած կողմերը, նույնպես եվրոպական հանձնարարականի 9 կետերի պատասխանն են:
Ահա այս քայլերը:
1. Երկրի եվրոպական ճանապարհին վնասող օրենքների վերացումը:
Մասնավորապես, «օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, ընտրական օրենսգրքի մի շարք փոփոխություններ, «գաղտնալսման մասին» օրենքը, օֆշորների մասին օրենքը և այլն։
2024-ի ցույցերին մասնակցած ցուցարարների դեմ քաղաքական դրդապատճառներով գործերը նույնպես կչեղարկվեն, կընդունվի համաներում:
2.Դատական համակարգի ազատագրումը և դրա նկատմամբ վստահության վերականգնումը:
2. Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի արմատական բարեփոխումը
3. Բարեփոխումների այլ առաջնահերթ քայլեր
Գլխավոր դատախազություն, պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) և ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) հիմնարար բարեփոխում, հատուկ քննչական ծառայություն, հակակոռուպցիոն գործակալություն, Ազգային բանկի
կարգավորող մարմիններ։
4. Ընտրական համակարգի կատարելագործում
Կատարելագործվելու են ԿԸՀ նախագահի ընտրության և աշխատանքի ընդունման կանոնները, իջեցվելու է ընտրական շեմը, վերականգնվելու է դաշինքներ ստեղծելու հնարավորությունը, վերանայվելու են կուսակցությունների ֆինանսավորման կանոնները, իսկ սփյուռքին հնարավորություն է տրվելու անարգել մասնակցել ընտրություններին:
Նոր քաղաքական իրականության ստեղծում
Մենք՝ այս խարտիան ստորագրածներս, որոնք 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ի ընտրություններում մանդատ կստանան վրաց ժողովրդից, պարտավորվում ենք կատարել այդ խարտիայում գրված պայմանները մինչև առաջին գարնանային նստաշրջանի ավարտը։ Դրա ավարտին կնախապատրաստվեն և կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ՝ ազատ և արդար պայմաններում։

Salome Zurabishvili presented a specific program for the opposition
The President of Georgia, Salome Zurabishvili, has announced that she is proposing an action plan in the form of a charter to reconcile the pro-European opposition parties in the country to present a united front in the elections.
The steps that the signatories of this charter undertake to take are also the answer to the 9 points of the European recommendation.
Here are the steps.
1. The abolition of laws that harm the European way of the country.
In particular, the "transparency of foreign influence" law, several amendments to the electoral code, the "wiretapping" law, the offshore law, etc.
Politically motivated cases against the protesters who participated in the 2024 demonstrations will also be canceled, and amnesty will be accepted.
2. Liberation of the judicial system and restoration of trust in it.
3. The radical reform of the Supreme Council of Justice
4. Other priority reform steps
General Prosecutor's Office, fundamental reform of the State Security Service (SSS) and the Ministry of Internal Affairs (MIA), exceptional investigative service, anti-corruption agency, and National Bank Regulatory bodies.
Improvement of the electoral system
The rules for electing and hiring the CEC president will be improved, the electoral threshold will be lowered, the opportunity to create alliances will be restored, the rules for financing parties will be revised, and the diaspora will be allowed to participate in the elections without hindrance.
Creating a new political reality
We, the signatories of this charter, who will receive a mandate from the Georgian people in the elections of October 26, 2024, undertake to fulfill the conditions written in that charter until the end of the first spring session. At the end of it, extraordinary parliamentary elections will be prepared and held in free and fair conditions.