«Հեռախոսազրույցը կտրված է համատեքստից». Վարհելը պատասխանել է Կոբախիձեի մեղադրանքներին
Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերում եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելը համատեքստից կտրված է համարում Վրաստանի վարչապետի հայտարարությունը: Իրակլի Կոբախիձեն ավելի վաղ ասել էր, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում եվրահանձնակատարներից մեկը սպառնացել է իրեն: Իրակլի Կոբախիձեն պնդում է, որ «եվրահանձնակատարներից մեկը» թվարկել է մի շարք միջոցներ, որոնք կարող են ձեռնարկել արևմտյան քաղաքական գործիչները» օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքի վրա դրված վետոն հաղթահարելուց հետո և, թվարկելով այդ միջոցները, նշել է. «Դուք տեսնում եք, թե ինչ է տեղի ունեցել (Սլովակիայի վարչապետ) Ֆիցոյի հետ և պետք է շատ զգույշ լինեք»:
Իր հերթին, Օլիվեր Վարհելին նշել է, որ Վրաստանի ներկայիս քաղաքական իրավիճակում զգալի ջանքեր է գործադրում, որպեսզի համոզի Վրաստանի քաղաքական ղեկավարությանը՝ չընդունել վիճահարույց օրենքը, «որը կարող է խաթարել Վրաստանի ճանապարհը դեպի ԵՄ»․
«Լիովին գիտակցելով վրաց հասարակության մեջ շատ ուժեղ եվրոպամետ տրամադրությունները՝ հեռախոսազրույցի ժամանակ անհրաժեշտ համարեցի վարչապետի ուշադրությունը հրավիրել այն բանի վրա, թե որքան կարևոր է առանց այդ էլ անկայուն իրավիճակը չսրել այս օրենքի ընդունմամբ, որը կարող է հանգեցնել հետագա բևեռացման և Թբիլիսիի փողոցներում հնարավոր անվերահսկելի իրավիճակների: Այս կապակցությամբ Սլովակիայում տեղի ունեցած վերջին ողբերգական իրադարձությունը որպես օրինակ բերվեց, թե ինչի կարող է հանգեցնել հասարակության մեջ բևեռացման նման բարձր մակարդակը՝ նույնիսկ Եվրոպայում»։
Հեռախոսազրույցի մի մասը ոչ միայն ամբողջությամբ կտրված է համատեքստից, շարունակում է Վարհելին, այլև հանրությանը ներկայացվել է «այն ձևով, որը կարող է հանգեցնել հեռախոսազրույցի սկզբնական նպատակի ամբողջական սխալ մեկնաբանմանը»:
Եվրահանձնակատարը նշում է, որ նախկինի պես կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին՝ չընդունել «օտարերկրյա գործակալների» մասին այդ օրենքը և շարունակում է աջակցել վրացիներին, որոնք ձգտում են դեպի եվրոպական ապագա:

"The phone conversation is out of context," Varhelyi responded to kobakhidze's accusations
The European Commissioner for Neighborhood Policy and Expansion, Oliver Varhelyi, considers the Georgian Prime Minister's statement out of context. Irakli Kobakhidze said earlier that one of the European Commissioners threatened him during the telephone conversation. Irakli Kobakhidze claims that "one of the European Commissioners" listed several measures that Western politicians could take after overcoming the veto on the "foreign agents" law and, listing these measures, noted: "You see what happened with (Slovak Prime Minister) Fico, and you have to be very careful."
For his part, Oliver Varhelyi noted that, given Georgia's current political situation, he is making significant efforts to convince the political leadership not to adopt the controversial law, "which can disrupt Georgia's path to the EU."
"Fully aware of the powerful pro-European sentiments in the Georgian society, during the telephone conversation, I considered it necessary to draw the Prime Minister's attention to how important it is not to aggravate the already unstable situation with the adoption of this law, which may lead to further polarization and possible uncontrollable situations on the streets of Tbilisi. In this regard, the recent tragic event in Slovakia was cited as an example of what such a high societal polarization can lead to, even in Europe."
Varhelyi continued that not only was part of the phone conversation completely taken out of context, but it was also presented to the public "in a way that could lead to a complete misinterpretation of the original purpose of the phone conversation."
The European Commissioner calls on the Georgian authorities not to adopt the law on "foreign agents" and continues to support Georgians who aspire to a European future.