Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին ծրագրում է մայիսին այցելել Ռուսաստան, հավանաբար Կալինինգրադ՝ քննարկելու Զապորոժյեի ատոմակայանի (ԱԷԿ) շուրջ տեխնիկական հարցերը։ Նա այդ մասին հայտնել է RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում։
«Միգուցե դա ավելի մոտ կլինի ամսվա վերջին և հետո, հուսով եմ, կկարողանամ անցկացնել տեխնիկական բանակցությունների ևս մեկ փուլ», - ասել է Գրոսին՝ պատասխանելով Ռուսաստան այցելելու պլանների մասին հարցին: Նա նշել է, որ հնարավոր է՝ այցելի Կալինինգրադ։
Նա նաև նշել է, որ մտադիր է ռուսական կողմի հետ քննարկել ատոմակայանում անվտանգության իրավիճակը և անվտանգության համակարգերի հետ կապված հարցերը, որոնք վերաբերում են վառելիքին և բուն ատոմակայանին։

The head of the IAEA will visit Russia
The Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA), Rafael Grossi, plans to visit Russia, probably Kaliningrad, in May to discuss technical issues surrounding the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant (NPP). He informed RIA Novosti about this in an interview.
"Maybe it will be closer to the end of the month, and then hopefully, I will be able to have another round of technical talks," Grossi said when asked about plans to visit Russia. He noted that it is possible to visit Kaliningrad.
He also stated that he intends to discuss the security situation at the nuclear power plant with the Russian side and issues related to security systems, which refer to the fuel and the nuclear power plant itself.