Վրաստանի խորհրդարանը հաղթահարել է նախագահի վետոն գենդերային քվոտայի վերաբերյալ
Վրաստանի խորհրդարանը հաշվի չի առել նախագահի մոտիվացված արտահայտությունները «Ընտրական օրենսգրքի» վերաբերյալ և հաղթահարել է վետոն։ Խոսքը գենդերային քվոտաների մասով ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունների մասին է։ Փոփոխություններն ընդունվել են սկզբնական խմբագրությամբ։ Նախագահ Զուրաբիշվիլին վետո ապրիլի 10-ին է դրել գենդերային քվոտաների վերացման վրա։
«Ընտրական օրենսգրքում» և «Քաղաքացիների քաղաքական միավորումների մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով կուսակցություններն այլևս պարտավորություն չեն ունենա լրացնել ընտրական ցուցակը գենդերային քվոտաների պահանջին համապատասխան։ Նույն նախագծով կուսակցական ցուցակում պատգամավորության թեկնածուների նվազագույն թիվը 60-ի փոխարեն սահմանվել է 30-ը։

The Parliament of Georgia overcame the President's veto regarding the gender quota
The Parliament of Georgia did not take into account the president's motivated statements regarding the "Electoral Code" and overcame the veto. We are talking about the changes made in the Electoral Code regarding gender quotas. The changes were accepted in the original edition. President Zurabishvili vetoed the abolition of gender quotas on April 10.
With the amendments made to the "Electoral Code" and the "Citizens' Political Associations" law, parties will no longer have the obligation to complete the electoral list by the requirement of gender quotas. According to the same project, the minimum number of candidates for deputy on the party list was set at 30 instead of 60.