Թուրքիան և Հունաստանն ամրապնդում են փոխըմբռնումը
Թուրքիայի և Հունաստանի միջև ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում փոխըմբռնումը մեծանում է։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ Անկարայում կայացած բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրներն էլ միակարծիք են այն հարցում, որ ահաբեկչական կազմակերպությունները տեղ չունեն տարածաշրջանի ապագայում։ Էրդողանը նաև մատնանշել է Կիպրոսի խնդրի արդար և վերջնական լուծման հասնելու անհրաժեշտությունը՝ հիմնվելով կղզում ձևավորված իրողությունների վրա։ Թուրքիայի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ դա կամրապնդի կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանում։
Հաջորդիվ Թուրքիայի նախագահն անդրադարձել է Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակին։ Նա ընդգծել է, որ Անկարան կշարունակի ինտենսիվ դիվանագիտական ​​շփումները, որպեսզի ստիպի Իսրայելին դադարեցնել կրակը Գազայում և ընդլայնել Պաղեստին պետության ճանաչման ալիքը։
Նախագահ Էրդողանը կրկին ընդգծել է համաշխարհային հանրության կողմից պաղեստինյան էքսկլավում տեղի ունեցողն անտեսելու անթույլատրելիությունը։ «Միջազգային հանրությունը, հատկապես արևմտյան երկրները, պետք է իրենց ձայնը բարձրացնեն ավելի քան 35,000 անմեղ պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների սպանության ֆոնին»,- ասել է նա:
Էրդողանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն ահաբեկչական կազմակերպություն չէ։ «Համասը դիմադրության կազմակերպություն է, որի հողերն օկուպացված են 1947 թվականից, և որը պաշտպանում է իրտարածքները: Ես ՀԱՄԱՍ-ին չեմ համարում ահաբեկչական կազմակերպություն, ընդհակառակը, մրանք մարդիկ են, ովքեր կռվում են իրենց հողը և իրենց ժողովրդին պաշտպանելու համար»,- ասել է նա:
Կիրիակոս Միցոտակիսն, իր հերթին, նշել է, որ Հունաստանի և Թուրքիայի միջև աճում է փոխըմբռնումը, և երկու երկրների միջև հարաբերությունները անշեղորեն զարգանում են «ավելի դրական ճանապարհով»։

Turkey and Greece strengthen mutual understanding
Mutual understanding between Turkey and Greece in the fight against terrorism is increasing. Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced this at a joint press conference held after the talks in Ankara with Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis.
According to him, both countries agree that terrorist organizations have no place in the region's future. Erdogan also pointed out the need to reach a fair and final solution to the Cyprus problem based on the island's realities. The head of Turkey expressed confidence that this would strengthen stability and peace in the region.
Next, the President of Turkey referred to the situation in the Gaza Strip. He emphasized that Ankara will continue intensive diplomatic contacts to force Israel to cease-fire in Gaza and expand the wave of recognition of the Palestinian state.
President Erdogan once again emphasized the inadmissibility of the world community ignoring what is happening in the Palestinian exclave. "The international community, especially the Western countries, should raise their voices against the killing of more than 35,000 innocent Palestinian civilians," he said.
Erdogan emphasized once again that the Palestinian Hamas movement is not a terrorist organization. "Hamas is a resistance organization whose lands have been occupied since 1947 and which defends the territories. I do not consider Hamas a terrorist organization; on the contrary, we are people who fight to protect their land and their people," he said.
Kyriakos Mitsotakis, for his part, noted that mutual understanding between Greece and Turkey is growing, and relations between the two countries are steadily developing "in a more positive way."