Ֆրանսիան Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է շարունակել սահմանազատումն ըստ պայմանավորվածության
Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների նոր փուլի անցկացումը, որը տեղի էր ունեցել մայիսի 10-ին և 11-ին Ալմաթիում, հայտնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
Ֆրանսիան ընդգծում է կողմերի՝ 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին և միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը իրենց հավատարմությունը վերահաստատելու կարևորությունը՝ որպես այս գործընթացի հիմք և որպես 2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շարունակություն։
Այս համատեքստում Ֆրանսիան կոչ է անում շարունակել սահմանի սահմանազատումը` հիմնվելով 2024 թվականի ապրիլի 19-ի ընդունված սկզբունքների վրա և շարունակել տեղում իրականացված առաջին սահմանազատման աշխատանքները։
Ֆրանսիան նաև կոչ է անում շարունակել քննարկումները՝ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով և ողջունում է Ղազախստանի իշխանությունների նախաձեռնությունը՝ հեշտացնելու այս բանակցությունները։
Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան։

Франция призывает Армению и Азербайджан продолжить демаркацию согласно соглашению
Франция приветствует проведение нового раунда переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, который состоялся 10 и 11 мая в Алматы, сообщает МИД Франции.
Франция подчеркивает важность подтверждения приверженности сторон Алматинской декларации 1991 года и взаимного признания территориальной целостности друг друга в качестве основы для этого процесса и развития четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге 7 октября 2022 года.
В этом контексте Франция призывает продолжить демаркацию границы на основе принципов, принятых 19 апреля 2024 года, и продолжить первые демаркационные работы, проведенные на местах.
Франция также призывает к продолжению переговоров с целью подписания мирного договора между двумя странами и приветствует инициативу властей Казахстана по содействию этим переговорам.
Франция продолжит работать со своими партнерами над установлением справедливого и стабильного мира на Южном Кавказе в соответствии с международным правом.