Ֆրանսիան Հայաստանին և Ադրբեջանին հորդորում է շարունակել սահմանազատումն ըստ պայմանավորվածության
Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների նոր փուլի անցկացումը, որը տեղի էր ունեցել մայիսի 10-ին և 11-ին Ալմաթիում, հայտնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
Ֆրանսիան ընդգծում է կողմերի՝ 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին և միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը իրենց հավատարմությունը վերահաստատելու կարևորությունը՝ որպես այս գործընթացի հիմք և որպես 2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման շարունակություն։
Այս համատեքստում Ֆրանսիան կոչ է անում շարունակել սահմանի սահմանազատումը` հիմնվելով 2024 թվականի ապրիլի 19-ի ընդունված սկզբունքների վրա և շարունակել տեղում իրականացված առաջին սահմանազատման աշխատանքները։
Ֆրանսիան նաև կոչ է անում շարունակել քննարկումները՝ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով և ողջունում է Ղազախստանի իշխանությունների նախաձեռնությունը՝ հեշտացնելու այս բանակցությունները։
Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան։

France urges Armenia and Azerbaijan to continue differentiation according to the agreement
France welcomes the holding of a new round of negotiations between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, which took place on May 10 and 11 in Almaty, the French Foreign Ministry reports.
France underlines the importance of reaffirming the parties' commitment to the 1991 Almaty Declaration and mutual recognition of each other's territorial integrity as a basis for this process and as a follow-up to the quadrilateral meeting held in Prague on October 7, 2022.
In this context, France calls for the border demarcation to be based on the principles adopted on April 19, 2024, and for the first boundary works to be continued on the ground.
France also calls for the continuation of discussions to sign a peace treaty between the two countries and welcomes the initiative of the Kazakh authorities to facilitate these negotiations.
By international law, France will continue to work with its partners to establish a just and stable peace in the South Caucasus.