ՀԱՄԱՍ-ը 12 շաբաթյա զինադադար է պահանջել
Երկուշաբթի օրը ՀԱՄԱՍ-ը հրադադարի մասին իր վերջին հակաառաջարկի մեջ Իսրայելից պահանջել է համաձայնել նախնական 12-շաբաթյա դադարին, այլ ոչ 6 շաբաթին, ինչը մեծ խոչընդոտ է ստեղծել բանակցություններում․ CNN-ին ասում են քննարկումներին ծանոթ երեք աղբյուր:
Իսրայելի պաշտոնյաները կտրականապես դեմ են ավելի երկար զինադադարին համաձայնվելուն, քանի որ կարծում են, որ դա չի տարբերվի պատերազմի արդյունավետ ավարտի համաձայնությունից: Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան ասել է, որ Իսրայելը հասկացրել է, որ ցանկանում է վերապահել Ռաֆահում ՀԱՄԱՍ-ի մնացած չորս գումարտակները քանդելու իրավունքը:

Hamas has demanded a 12-week ceasefire
In its latest counterproposal for a ceasefire, Hamas on Monday demanded that Israel agree to an initial 12-week truce rather than 6, creating a major stumbling block in the talks. Three sources familiar with the discussions told CNN.
Israeli officials strongly oppose agreeing to a more extended truce because they believe it would be no different than deciding on an effective end to the war. A senior Biden administration official said Israel has made it clear it wants to reserve the right to destroy the four remaining Hamas battalions in Rafah.