Ճապոնիան և ԱՄՆ-ն 3 մլրդ դոլար կծախսեն հիպերձայնային զենքի դեմ հրթիռների մշակման համար
Ճապոնիան և ԱՄՆ-ն ծրագրում են մոտ 460 մլրդ իեն (3 մլրդ դոլար) ծախսել նոր հրթիռի համատեղ մշակման վրա, որը կոչված է որսալու հիպերձայնային թիրախները: Այդ մասին հայտնում է «Kyodo» գործակալությունը։
Պարբերականի տվյալներով՝ ճապոնական կողմն այդ նպատակների համար կհատկացնի մոտ 1 մլրդ դոլար։ Ընդգծվում է, որ նորագույն հրթիռի մշակումը նախատեսվում է ավարտել 2030-ականների երկրորդ կեսին։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր նաև, որ Տոկիոն և Վաշինգտոնը նախատեսում են մշակել և ստեղծել արբանյակների համատեղ ցանց, որը կոչված է ֆիքսելու և հետևելու հիպերձայնային թիրախներին:

Japan and the US will spend 3 billion dollars on the development of missiles against hypersonic weapons
Japan and the United States plan to spend about 460 billion yen ($3 billion) on the joint development of a new missile designed to intercept hypersonic targets. "Kyodo" agency informs about it.
According to the newspaper, the Japanese side will allocate about 1 billion dollars for these purposes. The development of the latest missile is planned to be completed in the second half of the 2030s. It was also reported earlier that Tokyo and Washington plan to develop and create a joint network of satellites designed to capture and track hypersonic targets.