Ուկրաինան շահագրգռված է Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ և կայունությամբ
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասվում է․
«Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միջպետական ​​սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատումը՝ պետական ​​ինքնիշխանության հարգման, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության ճանաչման, հակասությունների խաղաղ կարգավորման հիման վրա, ուժի կիրառումից կամ սպառնալիքից հրաժարվելն անհրաժեշտ պայման է երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության ապահովման համար։
Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականության և Բալթյան երկրների, Սևծովյան տարածաշրջանի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի նկատմամբ Ռուսաստանի մշտական ​​սպառնալիքների համատեքստում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական ​​սահմանի սահմանազատման շուրջ համաձայնության հասնելը կայունության լրացուցիչ և կարևոր գործոն է։
Հուսով ենք, որ կողմերի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները գործնականում հաջողությամբ կկիրառվեն։ Ուկրաինան շահագրգռված է Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ և կայունությամբ»։

Ukraine is interested in peace and stability in the South Caucasus
The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine issued a statement regarding the demarcation of the border between Azerbaijan and Armenia, in which, in particular, it is stated:
"The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine welcomes the agreements reached between Azerbaijan and Armenia on the delimitation of the interstate border based on the Alma-Ata Declaration of 1991.
Demarcation of the border between Azerbaijan and Armenia based on respect for state sovereignty, recognition of territorial integrity and inviolability of borders, peaceful settlement of conflicts, and refusal to use force or threats is a necessary condition for the regulation of relations between the countries and ensuring stability and security in the region.
In the context of Russia's aggressive policy and Russia's constant threats to the Baltic States, the Black Sea region, the South Caucasus, and Central Asia, reaching an agreement on the demarcation of the interstate border between Azerbaijan and Armenia is an additional and essential factor of stability.
We hope that the agreements reached by the parties will be successfully implemented. Ukraine is interested in peace and stability in the South Caucasus."