ԱՄՆ կոնգրեսականները պատժամիջոցների օրինագիծ են մշակում Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ. Turan
ԱՄՆ  օրենսդիրների խումբը՝ կոնգրեսական Դինա Տիտուսի գլխավորությամբ (D-NV), նախատեսում է այս շաբաթ ներկայացնել պատմության մեջ առաջին օրենքի նախագիծը՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերանայման մասին երբ պատժամիջոցները կվերաբերվեն կոնկրետ պաշտոնյաների։ Այդ մասին Վաշինգտոնում «TURAN»-ի թղթակցին հայտնել է դարձել Կոնգրեսի աղբյուրներից:
Ըստ «TURAN»-ի՝ օրինագիծը պատժամիջոցների կհանգեցնի ավելի քան 40 ադրբեջանցի պաշտոնյայի նկատմամբ, որոնք ակտիվ և գլխավոր դեր են խաղացել երկրում օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների խախտման գործում: Օրինագիծը Բայդենի վարչակազմից կպահանջի դրա ընդունման պահից 180 օրվա ընթացքում որոշել, թե արդյոք օրինագծում ընդգրկված Ադրբեջանի պաշտոնյաների ցանկը ենթակա է պատժամիջոցների՝ համաձայն ԱՄՆ գործող օրենսդրության, ներառյալ «Մագնիտսկու» Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատվության գլոբալ օրենքը, ինչպես նաև պետական, արտասահմանյան գործողությունների և հարակից ծրագրերի հատկացումների մասին օրենքը:
«Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերանայման մասին» 2024 թվականի օրենքում ներքին քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ Ալիևի կառավարության դաժան ճնշումներն ընդգծվում են որպես ադրբեջանցիների մարդու իրավունքների «լուրջ մտահոգություն»:

The US members of Congress are developing a bill of sanctions against the officials of Azerbaijan. Turan
A group of U.S. lawmakers, led by Congresswoman Dina Titus (D-NV), plans to introduce a first-ever bill this week to review sanctions against Azerbaijan when they apply to specific officials. A "TURAN" correspondent in Washington was informed about this by congressional sources.
According to TURAN, the bill will lead to sanctions against more than 40 Azerbaijani officials who have played an active and leading role in violating the country's rule of law and human rights. The bill would require the Biden administration to determine within 180 days of its passage whether the list of Azerbaijani officials included in the bill is subject to sanctions under existing U.S. law, including the Magnitsky Global Responsibility for Human Rights Act, as well as appropriations for state, foreign operations and related programs. The law on
The 2024 law "Reviewing Sanctions Against Azerbaijan" highlights the Aliyev government's brutal crackdown on domestic political opposition as a "serious concern" for the human rights of Azerbaijanis.