«Շարունակում ենք Հայաստանի հետ դաշնակիցներ մնալ». Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Սպուտնիկ», «Խոսում է Մոսկվան» և «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին․
«Կան փաստեր, որոնք համառ են։ Մենք, ամեն դեպքում, ՀՀ հետ դաշնակիցներ ենք՝ իրավական, տնտեսական ու անվտանգային առումներով։ Հայաստանում կան մարդիկ, որոնք հասկանում են ՌԴ դերը ՀՀ համար։ ՀՀ կառավարության ղեկավարը խորհրդարանում ասաց, որ ՌԴ դերը դժվար է թերագնահատել, և գնահատում ենք այն դրականը, որ եղել է և կա։ ԵԱՏՄ-ում ամենաշատ օգուտները՝ հարաբերական առումով, ստանում է Հայաստանը։ Երկրի տնտեսության 35%-ը իրացվում է ԵԱՏՄ-ում։ Նախորդ տարի ՀՀ-ԵԱՏՄ ապրանքաշրջանառության 37%–ը ԵԱՏՄ-ն է, 13%-ը՝ ԵՄ-ը, 3%-ը՝ ԱՄՆ-ն։ Գազը՝ 173 դոլար խորանարդ մետրի համար։ Ամերիկան ցանկանում է փակել Մեծամորի ատոմակայանը և փոխարինել փոքր կայաններով․ հուսով եմ՝ Հայաստանում հասկանում են Մեծամորի ԱԷԿ-ի արտադրած էներգիայի կարևորությունը։
Զանգեզուրի ՊՄԿ–ն Հայաստանի գլխավոր հարկատուն է։ Ցավոք, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություններից հետո անմիջապես ԱՄՆ-ԵՄ–ը խառնվեցին գործընթացին՝ սեփականաշնորհելու արդյունքները: Ցանկանում եմ կրկնել Փաշինյանի խոսքերը, որ իրենք գնահատում են ու արժևորում ՌԴ դերն ու ՌԴ-Հայաստան հարաբերությունները»։

«Мы продолжаем оставаться союзниками Армении». Лавров
В интервью радиостанциям «Спутник», «Говорит Москва» и «Комсомольская правда» министр иностранных дел России Сергей Лавров рассказал об армяно-российских отношениях.
«Есть факты, которые упрямы. В любом случае мы союзники РА в правовом, экономическом и плане безопасности. В Армении есть люди, которые понимают роль России для Армении. Глава правительства РА заявил в парламенте, что роль Российской Федерации сложно недооценить, и мы ценим тот позитив, который был и есть. В ЕАЭС Армения получает наибольшие выгоды в относительном выражении. 35% экономики страны реализуется в ЕАЭС. В прошлом году 37% товарооборота РА-ЕАЭС  составил ЕАЭС , 13% - ЕС, 3% - США. Газ: $173 за куб.м. Америка хочет закрыть Мецаморскую АЭС и заменить ее станциями меньшего размера. Я надеюсь, что Армения понимает важность энергии, производимой Мецаморской АЭС.
Зангезурский ММК является основным налогоплательщиком Армении. К сожалению, сразу после трехсторонних заявлений 9 ноября США и ЕС вмешались в процесс приватизации результатов. Я хотел бы повторить слова Пашиняна о том, что они ценят и дорожат ролью России и российско-армянскими отношениями .