G7-ի արտգործնախարարները կքննարկեն մի շարք հարցեր
Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար և փոխվարչապետ Անտոնիո Տայանին ընդունել է G7-ի գործընկերներին: Հանդիպումն սկսվել է գեղատեսիլ Կապրի կղզում պաշտոնական ողջույններով, ձեռքսեղմումներով և ընթրիքով:
Այն կավարտվի ուրբաթ օրը՝ համատեղ հայտարարությամբ: Այժմ մերձավորարևելյան թեման առաջին պլան է մղվել՝ Իսրայելի և Իրանի միջև տեղի ունեցած բախումից հետո։ Ուկրաինայի մասին, սակայն, չեն մոռանում. Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան, ով հինգշաբթի Նեապոլի ծոցում գտնվող կղզի կժամանի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի ուղեկցությամբ, հրավիրվել է արտահերթ նիստին։ Նրանցից բացի, հայտարարվել է Աֆրիկյան միության նոր նախագահ, Մավրիտանիայի նախագահ Մուհամեդ Ուլդ Ղազվանիի մասնակցությունը։ Հանդիպման ծրագրում ներառված չեն այլ երկրներ։
Ինչպես նշված է Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, օրակարգը կենտրոնացած է միջազգային քննարկման առանցքում գտնվող հիմնական թեմաների շուրջ՝ սկսած Մերձավոր Արևելքի վերջին օրերի զարգացումներից մինչև իրավիճակը Գազայում և ճգնաժամը Կարմիր ծովում։
Կուլեբայի և Ստոլտենբերգի մասնակցությամբ կքննարկվեն Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Ռուսաստանի դեմ հետագա համատեղ գործողությունները։

G7 foreign ministers gathered to discuss the situation in the Middle East, Ukraine, and Russia
Italian Foreign Minister and Deputy Prime Minister Antonio Tajani received the G7 partners on the picturesque island of Capri. The meeting began with formal greetings, handshakes, and dinner.
It will conclude on Friday with the announcement of a joint communiqué. Now, the Middle East theme has come to the fore because of the real risk of escalation after the conflict between Israel and Iran. However, everything remains in the context of the Palestinian-Israeli conflict. Nobody forgets about Ukraine. Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmitry Kuleba, who will arrive on the island in the Gulf of Naples on Thursday accompanied by NATO Secretary General Jens Stoltenberg, was invited to the extraordinary session. In addition to them, the participation of the new president of the African Union, the president of Mauritania, Mohamed Ould Ghazvani, was announced. Other countries are not included in the meeting program.
As mentioned in the Ministry of Foreign Affairs of the Republic statement, the agenda is focused on the main topics at the core of the international discussion, starting with recent developments in the Middle East, the situation in Gaza, and the crisis in the Red Sea.
Kuleba and Stoltenberg will participate in a discussion of the situation around Ukraine and further joint actions against Russia.