Սերբիայի նախագահն Ալիևից օգնություն է խնդրել
Ապրիլի 16-ին Սերբիայի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և տեղեկացնելով վերջին շրջանում Սերբիայի նկատմամբ կիրառվող ճնշումների մասին՝ խնդրել է բարեկամ ադրբեջանցի ժողովրդի աջակցությունը։ Տեղեկությունը տարածել է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Նշելով, որ Ադրբեջանը և Սերբիան միշտ աջակցել են միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այս դիրքորոշումը կշարունակվի նաև ապագայում։ Այս համատեքստում նշվել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների հաջող համագործակցությունը։
Ալիևը Սերբիայի նախագահին հրավիրել է Բաքվում կայանալիք Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ համաժողովի 29-րդ նստաշրջանին։ Վուչիչը երախտագիտությամբ ընդունել է հրավերը։

Президент Сербии попросил Алиева о помощи
16 апреля президент Республики Сербия Александр Вучич позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и проинформировав его о давлении, которому в последнее время подвергается Сербия, попросил поддержки дружественного азербайджанского народа. Информацию распространила пресс-служба президента Азербайджана.
Отметив, что Азербайджан и Сербия всегда поддерживали территориальную целостность и суверенитет друг друга, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что эта позиция сохранится и в будущем. В этом контексте было отмечено успешное сотрудничество двух стран в рамках международных организаций.
Алиев пригласил президента Сербии на 29-ю сессию Конференции ООН по изменению климата, которая пройдет в Баку. Вучич с благодарностью принял приглашение.