Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Լավրով-Աբդոլահիան հեռախոսազրույց
Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ ապրիլի 13-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ և Իրանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանի միջև, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Կողմերը, ըստ հաղորդագրության, քննարկել են իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում։ Ռուսական կողմը կրկին խստիվ դատապարտել է Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության գրասենյակի վրա ապրիլի 1-ին Իսրայելի ավիահարվածը։
Ընդգծվել է, որ դիվանագիտական ​​և հյուպատոսական օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակում, որի անձեռնմխելիությունը երաշխավորված է Վիեննայի համապատասխան կոնվենցիաներով, կտրականապես անընդունելի են, ինչպես նաև քաղաքական սպանությունները։
Հաստատվել է միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի արդի խնդիրների համակարգման բարձր մակարդակի պահպանման փոխադարձ հանձնառությունը։
Ընդգծվել է երկու կողմերի շահագրգռվածությունը քաղաքական և դիվանագիտական ​​համագործակցության, ինչպես նաև առևտրատնտեսական փոխգործակցության հետևողական աճի հարցում, այդ թվում՝ տրանսպորտի և նյութատեխնիկական ապահովման և փոխադրումների ոլորտում։

По инициативе иранской стороны 13 апреля состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел России и Ирана Сергеем Лавровым и Хосейном Амиром Абдолахяном, сообщает МИД России.
Согласно сообщению, стороны обсудили ситуацию на Ближнем Востоке. Российская сторона вновь решительно осудила авиаудар Израиля по иранскому консульству в Дамаске 1 апреля.
Подчеркивалось, что категорически недопустимы любые нападения на дипломатические и консульские объекты, иммунитет которых гарантирован соответствующими Венскими конвенциями, то же самое касается и политических убийств.
Была подтверждена взаимная приверженность поддержанию высокого уровня координации текущих вопросов международной и региональной повестки дня.
Подчеркнута заинтересованность обеих сторон в политико-дипломатическом сотрудничестве, а также последовательном росте торгово-экономического сотрудничества, в том числе в сфере транспорта и логистики и перевозок.