ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ընդհատել է իր հանգստյան օրը և վերադառնում Սպիտակ տուն՝ Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված իր անվտանգության թիմի հետ խորհրդակցություն անցկացնելու նպատակով, հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Նախկինում հրապարակված ժամանակացույցի համաձայն՝ ուրբաթ երեկոյան Բայդենը մեկնել էր Դելավեր քաղաքի իր Rehoboth Beach նստավայր: Նա այնտեղ պետք է մնար մինչև կիրակի։
Բայդենի չնախատեսված վերադարձը մայրաքաղաք, ըստ ամերիկյան աղբյուրների, պայմանավորված է Իրանի կողմից Իսրայելին սպառնացող հարվածով: Ավելի վաղ նշվել էր, որ ԱՄՆ-ն նոր ուժեր է տեղափոխում Մերձավոր Արևելք՝ Իսրայելի նկատմամբ Իրանի հնարավոր հարձակմանը պատրաստ լինելու համար:

Президент США Джо Байден прервал выходной и вернулся в Белый дом, чтобы провести встречу со своей командой безопасности из-за ситуации на Ближнем Востоке, сообщает пресс-служба Белого дома.
Согласно ранее опубликованному графику, Байден в пятницу вечером уехал в свою резиденцию Rehoboth Beach в штате Делавэр. Он должен был остаться там до воскресенья.
Незапланированное возвращение Байдена в столицу, по данным американских источников, связано с угрозой Ирана атаковать Израиль. Ранее упоминалось, что США перебрасывают новые силы на Ближний Восток для подготовки к возможному нападению Ирана на Израиль.