ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ընդհատել է իր հանգստյան օրը և վերադառնում Սպիտակ տուն՝ Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված իր անվտանգության թիմի հետ խորհրդակցություն անցկացնելու նպատակով, հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
Նախկինում հրապարակված ժամանակացույցի համաձայն՝ ուրբաթ երեկոյան Բայդենը մեկնել էր Դելավեր քաղաքի իր Rehoboth Beach նստավայր: Նա այնտեղ պետք է մնար մինչև կիրակի։
Բայդենի չնախատեսված վերադարձը մայրաքաղաք, ըստ ամերիկյան աղբյուրների, պայմանավորված է Իրանի կողմից Իսրայելին սպառնացող հարվածով: Ավելի վաղ նշվել էր, որ ԱՄՆ-ն նոր ուժեր է տեղափոխում Մերձավոր Արևելք՝ Իսրայելի նկատմամբ Իրանի հնարավոր հարձակմանը պատրաստ լինելու համար:

Biden cut short his day off and returned to Washington
US President Joe Biden interrupted his day off and returned to the White House to hold a meeting with his security team due to the situation in the Middle East, reports the White House press service.
According to a previously published schedule, Biden left for his Rehoboth Beach residence in Delaware on Friday evening. He was supposed to stay there until Sunday.
Biden's unplanned return to the capital, according to American sources, is due to Iran's threat to attack Israel. It was mentioned earlier that the US is moving new forces to the Middle East to prepare for a possible Iranian attack on Israel.