«Բարձր ենք գնահատում Բրյուսելի հետ համագործակցությունն ամրապնդելու Հայաստանի ցանկությունը». Իտալիայի ԱԳ փոխնախարար
Իտալիայի «Լիգա» կուսակցության պատգամավոր Պաոլո Ֆորմենտինին հարցրել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Ջորջիո Սիլիին, թե ի՞նչ միջոցներ է Իտալիայի կառավարությունը պատրաստվում ձեռնարկել ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի և Եվրատլանտյան Արևմուտքի հետագա մերձեցումը խթանելու համար։
«Եվրամիության և Հայաստանի հարաբերություններն առանձնահատուկ դինամիկա են ապրում։ Բարձր ենք գնահատում Բրյուսելի հետ համագործակցությունն ամրապնդելու Հայաստանի ցանկությունը։  Կարևոր է խրախուսել Երևանի առաջընթացն այնպիսի հիմնարար ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները:
Գործող համագործակցության գործիքները՝ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը և Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային մեխանիզմը, ապահովում են ինստիտուցիոնալ օղակ, որի շրջանակներում կարող ենք խորացնել երկխոսությունը և համագործակցությունը։
Իտալիան հույս ունի, որ մենք կարող ենք հասնել Բրյուսելի և Երևանի միջև գործընկերության նոր ծրագրի սահմանմանը։ Սա կնպաստի Երևանի լիակատար ազատագրմանը ռուսական խնամակալությունից»,- ասել էԻտալիայի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալը։

"We highly appreciate Armenia's desire to strengthen cooperation with Brussels." Deputy Minister of Foreign Affairs of Italy
Paolo Formentini, deputy of the Italian "League" party, asked Giorgio Silli, the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, what measures the Italian government will take to promote the further rapprochement of Armenia and the Euro-Atlantic West in the current situation.
"The relations between the European Union and Armenia are experiencing exceptional dynamics. We highly appreciate Armenia's desire to strengthen cooperation with Brussels. It is essential to encourage Yerevan's progress in such fundamental areas as strengthening democratic institutions, the rule of law, and human rights.
The existing cooperation instruments, the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the Eastern Partnership regional mechanism, provide an institutional framework for deepening dialogue and cooperation.
Italy hopes that we can define a new partnership program between Brussels and Yerevan. This will contribute to the complete liberation of Yerevan from Russian guardianship," said the Italian Deputy Foreign Minister.