Անկարան Մոսկվային և Կիևին կարգավորման նախագիծ չի առաջարկել
Պաշտոնական Անկարան չի փոխանցել և չի պարտադրել Մոսկվային և Կիևին Ուկրաինայում կարգավորման որևէ նախագիծ, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
«Մեր կողմից առաջարկված կամ մեր կողմից պարտադրված նախագծեր չկան: Թուրքական կողմն առաջարկում է իր միջնորդությունը, որպեսզի լուծի ողջ տարածաշրջանի վրա ազդող հակամարտությունը։  Մենք հիմնվում ենք երկու կողմերի փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Ավելի վաղ մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնել էին, որ Թուրքիան իբր Ռուսաստանին և Ուկրաինային առաջարկել է խաղաղության պայմանագրի նախագիծ, որը հիմնված է Ստամբուլի 2022թ․ համաձայնագրի վրա։ Նախագիծը, մասնավորապես, նախատեսում է հակամարտության սառեցում գոյություն ունեցող ռազմաճակատի երկայնքով, 2040 թվականին Ուկրաինայում հանրաքվեներ անցկացնելու պարտավորություններ և մինչև 2040 թվականն Ուկրաինայի արտադաշնակցային կարգավիճակի երաշխիքներ։

Ankara has not proposed a settlement project to Moscow and Kyiv
Official Ankara did not transfer and did not force Moscow and Kyiv to any settlement project in Ukraine, the source of the Turkish President's office told RIA Novosti.
"We have not suggested or imposed any projects." The Turkish side offers mediation to resolve the conflict affecting the entire region. We rely on both parties' mutual respect and trust," said the agency's interlocutor.
Several mass media outlets reported that Turkey allegedly offered Russia and Ukraine a draft peace treaty based on the Istanbul 2022 agreement. The draft, in particular, envisages a freeze on the conflict along the existing war front, commitments to hold referendums in Ukraine in 2040, and guarantees of Ukraine's non-aligned status until 2040.