Անկարան Մոսկվային և Կիևին կարգավորման նախագիծ չի առաջարկել
Պաշտոնական Անկարան չի փոխանցել և չի պարտադրել Մոսկվային և Կիևին Ուկրաինայում կարգավորման որևէ նախագիծ, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի աղբյուրը։
«Մեր կողմից առաջարկված կամ մեր կողմից պարտադրված նախագծեր չկան: Թուրքական կողմն առաջարկում է իր միջնորդությունը, որպեսզի լուծի ողջ տարածաշրջանի վրա ազդող հակամարտությունը։  Մենք հիմնվում ենք երկու կողմերի փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Ավելի վաղ մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնել էին, որ Թուրքիան իբր Ռուսաստանին և Ուկրաինային առաջարկել է խաղաղության պայմանագրի նախագիծ, որը հիմնված է Ստամբուլի 2022թ․ համաձայնագրի վրա։ Նախագիծը, մասնավորապես, նախատեսում է հակամարտության սառեցում գոյություն ունեցող ռազմաճակատի երկայնքով, 2040 թվականին Ուկրաինայում հանրաքվեներ անցկացնելու պարտավորություններ և մինչև 2040 թվականն Ուկրաինայի արտադաշնակցային կարգավիճակի երաշխիքներ։

Официальная Анкара не передавала и не навязывала Москве и Киеву какой-либо проект урегулирования на Украине, сообщил РИА Новости источник в администрации президента Турции.
«Никаких предложенных нами или навязанных нами проектов нет. Турецкая сторона предлагает свое посредничество для разрешения конфликта, затрагивающего весь регион. Мы рассчитываем на взаимное уважение и доверие обеих сторон", - сказал собеседник агентства.
Ранее ряд СМИ сообщили, что Турция якобы предложила России и Украине проект мирного договора на основе Стамбульского соглашения 2022 года. Проект, в частности, предусматривает замораживание конфликта на существующей линии фронта, обязательства по проведению референдумов в Украине в 2040 году и гарантии внеблокового статуса Украины до 2040 года.