«Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են սպառնալ ՀՀ գոյությանը». Freedom House
Միջազգային հեղինակավոր «Freedom House» իրավապաշտպան կառույցը իր «Nations in Transit 2024» զեկույցում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանմանը, Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին ու ՀՀ նկատմամբ նրա անընդհատ սպառնալիքներին։
«Հարավային Կովկասում Հայաստանի ժողովրդավարացման ջանքերի վրա բացասաբար է ազդել Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական վարչակարգի դաժան հարձակումը, որը դրդել է այնտեղ բնակվող ավելի քան 120․000 էթնիկ հայերի՝ փախչել արևմուտք: Ներկայումս նրանք բնակություն են հաստատել հիմնականում Հայաստանում, որտեղ կառավարությունը փորձում է բավարարել նրանց մարդասիրական կարիքները՝ միաժամանակ պաշտպանելով իրենց տարածքը, ամրապնդելով իշխանությունը ներքին քննադատության ֆոնին և արձագանքելով կառավարման բարելավման պահանջներին, որոնք երկրում հեղափոխություն են առաջացրել 2018 թվականին», - ասվում է Freedom House-ի «Nations in Transit 2024»-ի զեկույցում։
«Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակել են սպառնալ Հայաստանի գոյությանը՝ վերջին տարիներին բազմաթիվ բախումներից հետո գրավելով այդ երկրի տարածքի մի մասը», - նշված է զեկույցում։
«Ալիևի քաղաքական և ռազմական հաղթանակները գուցե պարզապես բորբոքել են նրա ախորժակը։ Նրա երդմնակալության խոսքում հնչել են իրեն լրացուցիչ տարածքներ տրամադրելու նոր պահանջներ՝ ուղղված Հայաստանին։ ԱՄՆ-ի կամ ԵՄ-ի կողմից պարտադրված որևէ հուսալի զսպող գործոնների բացակայության պայմաններում Կովկասում ավտորիտար ագրեսիայի ուժեղացման ակնհայտ ներուժ կա: Մոսկվան փաստացի հրաժարվել է տարածաշրջանում անվտանգության երաշխավորի դերից՝ ստիպելով Հայաստանին ժողովրդավարական աշխարհում նոր դաշինքներ փնտրելու ուղղությամբ շարժվել»,- եզրափակվում է զեկույցում։

"Armed forces of Azerbaijan continue to threaten the existence of RA." Freedom House
In its "Nations in Transit 2024" report, the internationally renowned "Freedom House" human rights organization referred to the forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh, Azerbaijan's military operations, and its constant threats to Armenia.
"Armenian democratization efforts in the South Caucasus have been adversely affected by the brutal attack by the Azeri regime in Nagorno-Karabakh, which has prompted more than 120,000 ethnic Armenians living there to flee to the West. Currently, they have settled mostly in Armenia, where the government is trying to meet their humanitarian needs while protecting their territory, consolidating power amid domestic criticism, and responding to demands for improved governance that sparked a revolution in the country in 2018," Freedom House said. Nations in Transit 2024" report.
"Azerbaijan's armed forces continued to threaten Armenia's existence, occupying a part of that country's territory after numerous clashes in recent years," the report states.
"Aliyev's political and military victories may have simply fueled his appetite. His inauguration speech made new demands for Armenia to provide him with additional territories. In the absence of any reliable deterrents imposed by the US or the EU, there is a clear potential for increased authoritarian aggression in the Caucasus. "Moscow has practically abandoned the role of guarantor of security in the region, forcing Armenia to move in the direction of looking for new alliances in the democratic world," the report concludes.