Բաքվում փորձել են կաշառել Իտալիան ներկայացնող աշխարհի չեմպիոն ըմբիշին
Իտալական «Ռեպուբլիկան» հարցազրույց է վերցրել իտալացի ըմբիշ, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Ֆրանկ Չամիզոյից, որը Բաքվի նախաօլիմպիական խաղերում կոռուպցիոն փորձի զոհ է դարձել։ Կուբայական ծագումով իտալացի մարզիկը, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի քառակի չեմպիոնը, իր կամքին հակառակ կոռուպցիոն գործարքի փորձի մասնակից է դարձել:
«Ես գիտեի, որ ստիպված եմ լինելու երկու-երեք բալ տանել Ադրբեջանում, քանի որ ես մրցում էի նրանց տանը, իսկ նրանք ամեն ինչ գնել էին: Ամբողջ մրցաշարն ադրբեջանցիների հետ նույն մրցավարն էր։ Ես դա արեցի, բայց հետո ինչ-որ բան տեղի ունեցավ, որն ինձ հիշեցրեց տարիներ առաջվա փորձը: Նրանք եկան ինձ մոտ և ինձ գումար առաջարկեցին՝ 300․000 դոլար: Ես չեմ ուզում ասել, թե ով, բայց դա տեղի է ունեցել առավոտյան՝ կշռվելու օրը։ Ես նրանց ուղարկեցի գրողի ծոցը, որովհետև ես ներկայացնում եմ ոչ միայն ինձ, այլև Իտալիան, իմ ֆեդերացիան և բանակը», - ասել է Չամիզոն։
Չամիզոն նշել է, որ գլխավոր մրցավարը ադրբեջանցի մարզիկ Բայրամովի օգտին որոշում է կայացրել և չի հաշվել իր՝ Չամիզոյի միավորները, թեև գորգի 5 մրցավար միավոր են տվել և վարժությունը հաշվել են Չամիզոյի օգտին։ Նա դրանով զրկվել է հաղթանակից և առայժմ չի հավաքել անհրաժեշտ միավորներ Փարիզի օլիմպիական խաղերին մեկնելու համար։

В Баку пытались подкупить чемпиона мира по борьбе, представляющего Италию.
Итальянская "Республика" взяла интервью у итальянского борца, двукратного чемпиона мира Франка Чамизо, ставшего жертвой коррупционной попытки на бакинских предолимпийских играх. Итальянский спортсмен кубинского происхождения, двукратный чемпион мира и четырехкратный чемпион Европы, против своей воли стал участником коррупционной сделки.
«Я знал, что мне придется набрать два-три очка в Азербайджане, потому что я выступал у них дома, а они все купили. Весь турнир судил один и тот же судья, что и у азербайджанцев. Я так и сделал, но потом произошло нечто, что напомнило мне случай многолетней давности. Они пришли ко мне и предложили 300 000 долларов. Не хочу говорить кто, но это произошло утром, в день взвешивания. Я отправил их к черту, потому что представляю не только себя, но и Италию, свою федерацию и армию», — сказал Чамизо.
Чамизо отметил, что главный судья принял решение в пользу азербайджанского спортсмена Байрамова и не засчитал очки Чамизо, хотя 5 судей ковра выставили баллы и засчитали упражнение в пользу Чамизо. Таким образом, он был лишен победы и до сих пор не набрал необходимых очков для поездки на Олимпийские игры в Париж.